Пінчук і Тарута можуть мірятися не лише чоловічими достоїнствами

24 березня 2011, 16:56

Політики, бізнесмени - ці "мазунчики" долі на українських просторах - люди бережливі. І всі, певно знають, що, аби купити щось непотрібне, треба спершу продати щось непотрібне, і навпаки. Тож чисельність експонатів у їхніх приватних колекціях все росте.

Кажуть, глава наглядової ради Нацбанку ПЕТРО ПОРОШЕНКО - любитель мариністів. Якщо вірити чуткам і газеті "Сегодня", у його приватній колекції знаходиться понад 50 картин Айвазовського.

А от бізнесмен СЕРГІЙ ТАРУТА є власником шикарного зібрання скіфського золота і безлічі безцінних предметів. Вік експонатів з його колекції сягає трипільської культури (VI-III тисячі років до нашої ери), потім - до античності, Візантійської епохи і Київської Русі. Втім, як зауважується, наразі основна частина колекції Тарути вивезена за кордон.

 "Скіфський магнат" Сергій Тарута

Нагадаємо, колишній президент Віктор Ющенко жваво цікавився усім, що стосується української історії. Зокрема і трипільською культурою. А з художників, як зауважив один з експертів, Віктор Андрійович дуже любить Івана Марчука.

Кращим колекціонером скульптури в Україні часто називають бізнесмена ІГОРЯ ВОРОНОВА. У лютому він виставляв свою колекцію Едгара Дега з 74 бронзових скульптур. Як зазначається, вартість Дега на світовому ринку коливається у залежності від тиражу і розміру від 40 тисяч до 600 тисяч доларів.

Раніше чоловік телеведучої Тетяни Рамус демонстрував своє зібрання Огюста Родена, а також - Олександра Архипенка. А його зібрання Деметра Чепаруса вважається одним з найсолідніших у Європі.

Окрім того, саме Воронову належить найдорожча в Україні "Фігура" Альберто Джакометті вартістю мільйонів у 10 доларів.

 Ігор Воронов (ліворуч) - власник Дега та Родена

На колекціонування "нездужає" і політик ОЛЕКСАНДР ПРОГНІМАК. В його архівах є ікони, книги, стародавні карти і живопис. Є навіть речі, що належали монаршим сім'ям.

"Наприклад, ікону, написану на честь царської сім'ї - Миколи II, Марії - мені подарували в музеї Миколи II. Є хлібниця Марії Федорівни роботи Хлєбнікова, вона дуже гарна, з плетінням зі срібла та її золотим вензелем", - каже Прогнімак.

Всього у колекції Прогнімака понад 800 ікон. Наприклад, є "Вознесіння святого Іллі" Новгородської школи першої половини XVI століття. Є рідкісні ікони, наприклад, повністю з шитого срібла, з дерева, з порцеляни. А є одна дерев'яна ікона, вік якої фахівці не встановили, але припускають, що її "дата народження" - ще до середини XV століття.

"Деякі образи - в окладах з майстерень Фаберже, дуже цікаві: срібні, з позолотою, дорогоцінним камінням. Якщо говорити про високохудожні, то є "Апокаліпсис" першої половини XIX століття, але дуже хорошої Костромської школи, з інструкціями - яких грішників і як мучити у пеклі, за які гріхи - дуже показово і цікаво", - розповідає колекціонер.

"Дуже самобутні зустрічаються в українських сюжетах - наприклад, Ісус Христос у вигляді пелікана, що годує кров'ю своїх пташенят. Або він же виходить з вогненного серця у вигляді яблука (сюжет "Ісус вогняне серце"). В одній іконі буває відразу кілька сюжетів", - каже Прогнімак.

 Прогнімак з Тарутою у рідній стихії - раритет, антикваріат, грошики

Ікони та інший раритет до Прогнімака потрапляв по-різному. Багато речей він нібито купував за кордоном, ще у 90-і роки. Є й пожертви людей. Зараз Прогнімак здебільшого купує на аукціонах, у дилерів, хоча трапляються й цікаві історії.

"Наприклад, я купив ікону кінця XIX - початку XX століть з простим сюжетом "Свята", вона була дуже брудною, почали розмивати, а під нею - виявилася початку XVII століття з ликом Богородиці", - розповідає Прогнімак.

У цілому діапазон вартості ікон з фондів бізнесмена - від 1000 доларів до сотень тисяч. Те ж "Вознесіння святого Іллі" сьогодні може коштувати до 200-300 тисяч доларів, пише газета.

  "Вознесіння святого Іллі" з колекції Прогнімака може коштувати до 200-300 тисяч доларів

Окрім того, Прогнімак ще з дитинства збирає книги: "Як навчився читати у три роки, так і не зупиняюся. Зараз у мене близько 10 000 томів. Від перших книг до революції".

"Є у мене дуже цікавий екземпляр "Острозької Біблії" - у рідній палітурці і з екслібрисом Івана Грозного. Під час революції вона була вивезена до Австрії, і вже австрійський дім запропонував її мені. Цінні "Требник" Петра Могили (1646 р.), "Апостол" Івана Федорова (1564 р.), той же "Кобзар" Чигиринський", - зауважує багатій.

Розставатися зі своїми цінними книжками Прогнімак не збирається, тому їхньої вартості на сьогоднішній день не знає. Але, за його словами, років три тому "Апостола" Івана Федорова на аукціоні "Крісті" було продано за 420 тисяч доларів.

 Якщо Прогнімаку знадобляться зайві гроші - він може сміливо підторговувати своїми раритетними книжками

"Хоча зараз таких цифр немає. А в мене все почалося ще у школі, коли все це коштувало зовсім інших грошей. Але якщо вони у мене з'являлися, я йшов і купував книги", - додає бізнесмен.

Колишня дружина Ігоря Франчука, який свого часу значився зятем Леоніда Кучми, також є власницею невеликої, але цікавої колекції. У галеристки ТЕТЯНИ ФРАНЧУК наявні картини Деміена Хьорста, Сісел Браун, Іллі Чічкана, Юрія Соломка, Максима Мамсікова.

Окрім того, новий чоловік брюнетки-тусовщиці, Мануел Алвес теж встиг "наколекціонувати" чимало робіт авторства сучасних художників. До речі, зіі своїм коханим португальським бізнесменом Франчук познайомилася саме на виставці сучасного мистецтва.

Тетяна Франчук та Елвіс Преслі роботи Гусєва 
 

Але, мабуть, найвідомішим колекціонером сучасного мистецтва в Україні можна назвати нинішнього зятя Кучми, олігарха ВІКТОРА ПІНЧУКА.

У 2007-му році світ колекціонерів вразила новина про те, що український мільярдер разом з Деміеном Хьорстом та іншими інвесторами є співвласником знаменитого діамантового черепа "За любов Господа", який був проданий за 100 мільйонів доларів.

 Джефф Кунс, Віктор Пінчук та Деміен Хьорст. Роботи обох з найдорожчих художників сучасності виставлялися в центрі Пінчука

За інформацією прес-служби Пінчука, зараз у його PinchukArtCentre йде виставка, де представлені роботи з особистої колекції олігарха.

Це роботи художників Сергія Браткова, Сесілії Браун, Іллі Чічкана, Грегорі Крюдсона, Пітера Дойга, Трейсі Емін, Олександра Гнилицького, Андреаса Гурскі, Деміена Хьорста, Гері Х‘юмен, Джеффа Кунса, Олега Кулика, Бориса Михайлова, Джулі Мереті, Такеші Муракамі, Річарда Прінса, Олександра Ройтбурда, Томаса Руффо, Арсена Савадова, Террі, Сем Тейлор-Вуд і Джефа Волл.

 Пінчук та сучасна японська художниця Маріко Морі

Великий інтерес у відвідувачів викликають роботи "Без назви (де Кунінг)" Річарда Прінса, "Крикет" Пітера Дойга і "Святе серце" Джеффа Кунса, аналогічна робота якого була продана на аукціоні за $ 23,56 мільйони.

Раніше Пінчук надавав до показу такі роботи зі своїх фондів, як інсталяція британця Ентоні Гормлі "Сліпе світло" та інсталяцію "Єднання" японської художниці Маріко Морі.

 Інсталяція "Єднання" японської художниці Маріко Морі

Фото ТаблоID, "Сегодня" та з сайту PinchukArtCentre

IDEALMEDIA