У Росії дефіцит горілки

8 лютого 2006, 18:16

Запаси горілки, національного напою росіян, наближаються до небезпечно низького рівня через бюрократичні помилки в радянському стилі, що призвели до припинення виробництва.

З початку року не було виготовлено ні однієї пляшки пшеничного алкогольного напою. Тоді як ртуть у термометрах коливається навколо позначки -20 градусів по Цельсію, склади горілки в країні порожніють.

"Горілка закінчується?" – апокаліптично запитує заголовок на першій сторінці газети "Комсомольська правда". У статті, проілюстрованій карикатурою, де людина вичавлює порожню пляшку горілки, щоб добути з неї все до краплі, розміщено корисні поради політиків і знаменитостей, як обійтися без горілки.


Хоча з полиць супермаркетів російський національний напій поки не зник, виробники попереджають, що зараз росіяни стрімко знищують запаси, що залишилися з 2005 року, і що ці запаси не нескінченні.

Вони попереджають також, що постачання самогону, вживання якого призведе до отруєнь, сліпоти і найчастіше до летального результату, підвищуються, оскільки чорний ринок квапиться заповнити вакуум.

Причина цього хаосу – закон про держрегулювання виробництва й обігу алкогольної продукції, що вступив у силу першого січня.
Відповідно до цього закону на кожній пляшці горілки повинна бути наклеєна спеціальна акцизна марка.

Однак таких наклейок було виготовлено недостатньо, і більшість з них ще не дійшли до заводів, які виготовлюють горілку. Це, скаржаться виробники, типовий прояв абсолютної некомпетентності з боку чиновників, що керують країною.

Павло Шапкін, президент Національної алкогольної асоціації, називає цю ситуацію абсурдною, закликає позбавити винних чиновників пільг і влаштувати їм "наганяй".

В умовах невизначеності виробники алкоголю заявили, що в них немає іншого вибору, крім як призупинити виробництво.

Хоча заводи говорять, що продовжували робити невелику кількість продукції на експорт, звичайне виробництво для внутрішнього ринку було цілком припинене.

Якщо ця проблема найближчим часом не вирішиться, очікується, що горілка в найближчому майбутньому зникне з прилавків магазинів, а вартість алкоголю, що залишився, різко зросте.

Найбільше програє при цьому російська держава. Щорічно податки від продажу алкоголю складають 3,4 млрд фунтів, але в поточному році податки від реалізації горілки поки не надходять.

Любов росіян до міцного алкоголю має своє коріння ще в XI столітті, коли тодішній правитель князь Володимир сказав: " Руси есть веселие пити, не можем без того жити!"

Незважаючи на те що після розпаду Радянського Союзу значно підвищився попит на пиво, горілка залишається неймовірно популярним напоєм.

Кожен росіянин, по підрахунках, вживає 14 літрів алкоголю в рік, велику його частину – як чисту горілку, яку традиційно п'ють зі стопок, закушуючи солоним помідором, маринованим огірочком або окрайцем чорного хліба.

Надмірні вживання в умовах сильних морозів, як показав недавній досвід, можуть закінчуватися трагічно. Цього року більш 50 чоловік у Росії померли від обмороження. Багато хто з них знаходивс я в стані алкогольного сп'яніння.

"Дефіцит горілки мене тільки тішить: менше людей буде замерзати на смерть від пияцтва на вулицях", – говорить популярний естрадний виконавець Діма Білан.

Однак недолік горілки, яку можна купити усього по 3 долари за пляшку, навряд чи утримає тих, хто опинився в полоні прозорої рідини.

"В аптеку підемо! – говорить Олексій Макаров, слюсар з Челябінська. – У нас у місті ягідними настойками на спирті усі полки заставлені, 100 грам – 14 карбованців. Можна і чисту пити, і розбавити".

Хоча президент Володимир Путин культивує образ "справжнього чоловіка" і декілька разів був зафіксований фотографами з чаркою горілки в руці, недавно він сказав, що не вживає алкоголь.

автор Ендрю Осборн (Independent), переклад InoPressa, карикатура з сайту "Комсомольської правди"

Приєднуйтесь до дискусії
Загрузка...
Останні матеріали
Більше матеріалів