Бідні родичі Космоса, або У Черновецького знайшовся брат

Вівторок, 29 вересня 2009, 13:04

У столичного Космоса, Леоніда Черновецького знайшовся брат. І хоч нова рідня у київського мера і не кровна, та чоловіки зв‘язок вирішили підтримувати.

Тож три роки тому, Черновецький, будучи лідером Християнсько-ліберальної партії приїхав у Крим знайомитися з братом.

 Цього чоловіка виховав батько Черновецького

Як з‘ясувалося, батько Космоса, Михайло Черновецький після розриву з його матір'ю одружився на іншій. Обраницею чоловіка стала жіночка з Харківщини Євдокія Прокоф'єва. Саме її сина Євгена Михайло Черновецький і виростив як рідного, пише "Комсомольська правда в Україні".

А почалося все на початку 50-х років. Тоді Черновецький-батько, інженер-економіст, випускник Харківського інституту комунального господарства, отримав направлення у місто Сокаль Львівської області.

Там він і познайомився з молоденькою Дусею, яка приїхала погостювати до своєї куми. Євдокія, як водиться, у Михайла закохалася з першого погляду. На той час її чоловік числився серед загиблих на фронті й Дуся самотужки виховувала сина Женю.

"Вітчим з'явився у нашому домі, коли я вже ходив у 6-ий клас", - згадує зараз уже пенсіонер Євген Прокоф'єв.

За його словами, сім‘я спершу жила на Харківщині, але незабаром переїхала у Вольногорськ Дніпропетровської області.

"Тут батя влаштувався на маленьку фабрику, де розробляли уранову руду. Влаштував туди й мене. Адже у 8-ий клас вечірньої школи брали лише робітників", - веде далі Євген Євгенович.

 Батько Черновецького зі своєю другою дружиною, Дусею

Правда, через пару років Михайло Ілліч вирішив, що жити далі у Вольногорську небезпечно для здоров'я. Спецкомісія встановила, що у місті надзвичайно високий рівень попелу від уранової руди. Тож невдовзі сім‘я перебралася в Крим. Там їм дали квартиру в селищі Червоногвардійське. І вже звідти названий брат Леоніда Черновецького пішов в армію.

"Пам'ятаю, так засмутився, що через роботу батя не зміг проводити мене на потяг. Вони з матір'ю качку смажену мені у вагон передали. А після служби повернувся до батьків, разом з батею будував Північно-Кримський канал", - ділиться спогадами Прокоф'єв.

До слова, прізвище "Прокоф'єв" Євген Євгенович собі зберіг. Вітчим не переписав його на своє, бо не бачив у цьому необхідності. Адже першого чоловіка Дуся любила. А от Женя а свого рідного батька в очі не бачив.

"Але мене всі навколо завжди Черновецьким звали! Вітчим був найкращим батьком на світі. До інших рідні батьки так не ставляться, як Михайло Ілліч до мене. Я його лише батею називав", - втираючи сльози, зізнається 67-річний чоловік.

Незабаром Євген Євгенович одружився і з дружиною переїхав на орендовану квартиру. Та після народження дочки сім‘я розпалася, і Прокоф'єв повернувся до батьків.

Прокоф'єв (праворуч) вітчима (ліворуч) любив, як рідного батька

"Михайло Ілліч на той час знайшов роботу на Півночі. Пізніше і ми з мамою до нього переїхали. Звісно, життя за полярним колом несолодке. Батя, як і раніше, працював економістом - у Лабитнангах", - продовжує далі Євген Євгенович.

Розповів пенсіонер і про те, як помирав його вітчим: "На початку 70-х він поїхав у відпустку в Крим і там підхопив жовтуху. Після повернення потрапив до лікарні в Салехарді. А коли я приїхав його відвідати, зняв з руки годинник і каже: візьми, мовляв, хочу, щоб це тобі залишилося. І помер".

Варто зауважити, що Євген Євгенович і Леонід Михайлович вже бачилися. Їхня перша зустріч відбулася у 2004-му році.

"Дочка принесла мені газету, де було інтерв'ю з Льонею. Він тоді ще не був мером. І там він розповідав, що практично не знав рідного батька, що батьки розійшлися майже відразу після його народження і що він шукає його могилу", - розповідає Прокоф'єв.

Однак писати чи телефонувати Євген Євгенович Черновецькому не наважився. А от його племінник виявився моторнішим.

 Помер батько Черновецького від жовтухи

"Вже не знаю, що вони там у листі йому написали... Я взагалі забороняв це робити. Подумає ще, що мені від нього гроші потрібні. А я не звик просити у когось, завжди сам заробляв", - запевняє чоловік.

Хоча насправді гроші Прокоф'єву тоді справді були потрібні. Пенсіонер страждає на серцеву недостатність. Йому була необхідна операція, але от пенсія 970 гривень не дозволяла.

"Льоню я впізнав одразу. Вилитий батя! Тільки зростом нижче буде. І ніс з горбочком - наслідок занять боксом. Обійнялися, поцілувалися", - згадує Євген Євгенович першу зустріч з "Космосом".

Черновецький тоді, щоб ані слова не пропустити, розмову з названим братом на диктофон записав. А на фото з архіву Прокоф‘єва відшукав себе маленького.

 Фото маленького Льоні Черновецького з архіва його названого брата

Як з‘ясувалося, перший час після розлучення з чоловіком мати Леоніда Черновецького, Параска посилала йому фотографії сина. А Михайло Черновецький їй - аліменти.

"З'ясувалося, що у Льоні таких фото нема", - посміхається Євген Євгенович.

 Мати Черновецького надсилала його фото його батькові
Напис на зворотній стороні фотографії 
Напис на зворотній стороні  іншого фото  

"Ми ще посиділи трохи і поїхали на цвинтар. Пом'янули батька, потім Льоня з сином Степаном попросив залишити їх. Походили, на огорожу подивилися, яку я власноруч зварив, на пам'ятник і вирішили, що заберуть порох Михайла Ілліча в Київ!", - каже Євген.

"Я ледве не знепритомнів. Ну як же таке можна?! Адже мама моя поруч з батею похована, їх не можна розділяти. І потім - навіщо тривожити пам'ять покійного? Я Льоню дуже просив не робити цього, і він передумав", - ділиться названий брат столичного мера.

Тоді з кладовища Черновецький одразу поїхав в аеропорт. Навіть рибу, яку рідні пенсіонера насмажили до його приїзду, куштувати не став. Натомість пообіцяв допомогти грошима.

Так і сталося, і незабаром Прокоф‘єва прооперували у кардіологічному центрі в Сімферополі. Лікування оплатив новоспечений брат, Черновецький. Власне, він і досі, за словами пенсіонера, продовжує надсилати гроші.

"Я йому безмежно вдячний. Адже він зовсім не зобов'язаний робити це. Тим більше що його батько все життя прожив з нами. А про Льоню хоч і кажуть, що він дивний, Космосом називають, насправді він дуже добрий. Не п'є, не курить, спортом займається, у церкву ходить", - вигороджує свого нового родича чоловік.

 Черновецький ледь не розкопав могилу свого батька

До речі, за словами Прокоф‘єва, у Дніпропетровську у столичного мера ще один родич є - дядько Ісаак, рідний брат Михайла Ілліча:

"Ми з родиною часто у нього гостювали. Влітку він до нас у Крим приїжджав. Табличку на пам'ятник вітчима саме Ісаак зробив. А Льоня не знав його зовсім. А тепер от в одну мить відшукав всіх рідних".

От тільки тісного спілкування між братами не вийшло.

"Льоню не застанеш ніколи, він людина дуже зайнята. Іноді так хочеться зателефонувати йому, поговорити по душах, але вдома він не сидить, а мобільним я користуватися не вмію. Тож ми телефонуємо йому, лише коли гроші приходять, мовляв, отримали, спасибі", - зітхає він.

Та й у Київ Черновецький свого названого брата ще не запрошував. Та й він і не проситься - каже, розуміє, що меру з ним нема коли возитися. І з днем народження Черновецький брата не вітає. Лише Прокоф‘єв мера, старим добрим методом - телеграму шле.

Фото з "Комсомольської правди в Україні" та "24ua"


Приєднуйтесь до дискусії
Ще по темі
Останні матеріали
Більше матеріалів