Екс-глава СБУ поділився спогадами про розвідку і дружину

9 липня 2010, 16:05
Екс-глава Служби безпеки України Валентин Наливайченко заперечив, що мав інтимний зв‘язок із тезкою своєї дружини.

Про знайомство зі своєю майбутньою жінкою, дитинство і про те, як він засинав в Інституті розвідки, попередник Валерія Хорошковського розповів в інтерв‘ю полтавській газеті "Коло".

Найяскравіші спогади про рідне Запоріжжя у Наливайченка залишила Хортиця.

"Ми жили поруч із нею. Жили дуже бідно. Влітку я частенько брав вудочку - і на Дніпро. У нас із друзями був улюблений камінь, із якого вудил рибу. Та, власне, чому був? Мабуть, і зараз є... Риболовля - це те, що я найбільше любив, найяскравіші спогади - про неї", - почав був розповідати Наливайченко.

Наливайченко зізнався, що у дитинстві любив риболовити

У школі екс-СБУшник вчився "просто так". Каже, йому легко все давалося.


"О, у мене був комплекс відмінника. Жартую", - усміхнувся він.

Серед улюблених предметів Наливайченка були хімія та іноземна мова:

"Так, по-перше, це хімія. Багато займався нею. Брав перші місця в районних та обласних олімпіадах. Мене навіть завдяки цьому зараховували без іспитів у Запорізький індустріальний інститут".

З іноземної Валентин також брав участь в олімпіадах, але перемагав, як він свідчить, тільки на районних, на обласних - ні.

Екс-головний СБУшник любив похімічіти та потеревеніти іноземною

Першу базову освіту Наливайченко отримав філологічну, закінчивши з червоним дипломом Київський університет імені Шевченка.

"Завдяки червоному диплому і гарному знанню іноземної мови на початку 1990-их я вступив до Інституту розвідки СРСР. І прошу не плутати, як пишуть у деяких ЗМІ, із розвідшколою Росії, у ній я не навчався. Відбір проводили дуже ретельно, навіть на детекторі брехні перевіряли", - похвастався колишній головний СБУшник.

"До речі, я був останнім українцем, який навчався в цьому інституті. Освітній курс розрахований на 3 роки, але я всі іспити склав уже в 1993-му, через два з половиною, екстерном. Просто раніше вивчив фінську мову. Однак диплома не отримав - сказали, що коли я повертаюся в Україну, то це мої проблеми", - побідкався він.

Правда, розповісти зв‘язно із ким він навчався, Наливайченко не зміг - зауважив, що правду ніхто не може сказати:

"Той, хто був там, знає. Там дуже серйозно все. Міняли імена, прізвища. Насправді нікому не було відомо, кого ти бачиш. Та й коло спілкування дуже обмежене. Потрапити туди було складно, поїхати - ще складніше. Навчання дуже засекречене..."

Наливайченко досі шифрується про розвідку

Попередник Хорошковського лишень додав, що серед відомих політиків нікого зі знайомих не бачив.

А ще, як запевнив Наливайченко, йому навіть часу не було для розваг.

"Е, ні. Навчання є навчання. Можу розказати, як я вивчав фінську. Нам давали невеличкі магнітофони. Довбили мову так, що й засинав під неї, і прокидався - знову за неї. Інакше не візьмеш. Час обмежений. Та й не в мовному середовищі. Обов'язковим також був спорт. Ну, і деякі інші специфічні предмети. Звільнень не було, тож на танці я не ходив", - сказав він.

З дружиною Наливайченко, як він розповів, познайомилися у Київському університеті:

"Я повернувся з армії (нас тоді забирали на два роки після першого курсу). А дівчата вже пішли в навчанні далі. І біля деканату була, пам'ятаю, така дошка пошани, і фото відмінниць-дівчат. Подивився я на одну: "А що то за Олена?", - питаю. Потім нас із нею познайомили. Ми почали зустрічатися..."

Майбутню дружину Наливайченко запримітив на дошці

"До речі, колись у ЗМІ написали, що в мене дружина - якась Олена Муха, дочка когось із керівників КДБ. То хочу вам сказати, що я з Оленою Мухою навіть не цілувався (усміхається). У мене дружина зовсім інша, і дівоче прізвище в неї зовсім інше - Бабіч", - відкрив "великий секрет" він.

Наливайченки виховують доньку. При цьому сам екс-СБУшник з посмішкою називає себе поганим батьком.

"Мої принципи - доброта і таке інше. Я потураю дітям. Диктаторства у мене в сім'ї немає. І, чесно кажучи, мабуть, я не помилився, що не заважав дружині виховувати і не дуже тиснув на дочку", - припустив Валентин.

Нині дочка Наливайченка закінчує четвертий курс, вивчає право в тому ж університеті, де й батьки вчилися.

А ще екс-СБУшник пригадав, як практично не бачився з сім‘єю, коли працював у міністерстві закордонних справ. Також Наливайченко розповів, як торгував ще до МЗС - займався бізнесом:

Дочці дипломат потурав, потурає і потурати буде

"Так, коли після інституту я повернувся в Україну, довелося виживати. Зайнявся дрібним бізнесом. Щось продавали. Тоді нічого не було. З Польщі возили товари широкого вжитку".

Та вже на початку 1994-го йому пощастило. Завдяки вільному володінню англійською та фінською Наливайченка взяли в українське посольство, яке відкрили у Фінляндії.

"До речі, там я так удосконалив свою фінську, що вже синхронно перекладав президента. Ми працювали тоді на п'ять країн одночасно: Фінляндію, Данію, Швецію, Норвегію та Ісландію. Найперше розбудовували посольство у Фінляндії. Далі було легше", - поділився він спогадами.

За 10 років Наливайченко став заступником міністра закордонних справ, працював із Костянтином Грищенком, Борисом Тарасюком. У 2006-му його призначили послом України в Білорусі. А вже з Мінська Ющенко перевів його в СБУ.

Фото надані "Колом", а також фото "Сегодня" та "Радіо Свобода"

Приєднуйтесь до дискусії
Загрузка...
Останні матеріали
Більше матеріалів