Кучма підробляв преферансом і мріяв про булку з кефіром

8 серпня 2008, 16:00

Напередодні свого ювілею Леонід Кучма активно згадує минуле. Від яскравих спогадів колишнього президента про "голодне і босоноге" дитинство складається враження, що теперішні пенсійні будні Леоніда Даниловича - чи не найсвітліші у його житті.

Якщо зараз Кучма зустрічає своє 70-річчя у компанії зірок світового масштабу, то тоді, 50 років тому, свій день народження Льоня святкував у компанії друзів-студентів на цілині.

"Я тоді вчився в Дніпропетровському держуніверситеті на фізико-технічному факультеті. 9 серпня 1958 року був на цілині в складі студзагону, йшло збирання врожаю. Було спекотно. До вечора спека трохи спала, і ми з друзями-студентами приступили... Але не до випивки - її там не було", - згадує Кучма в інтерв'ю "Фактам".

Каже, "деяким трактористам" алкоголь заміняв чифір - найміцніший чай.


"Заварювали його прямо на радіаторах. Ми, студенти, цього не практикували. Повечеряли, поспівали пісні", - зізнається Кучма.

Кучма жив у проголодь і відмовляв собі у задоволеннях

Взагалі, каже Леонід Данилович, студентське життя в нього було складне, доводилося відмовляти собі в багатьох задоволеннях.

"Мріяв отримати вищу освіту і стати вчителем або військовим. Вищу освіту отримав, але став інженером-ракетником. Ціна досягнення цієї мети була висока: відмова від багатьох задоволень віку", - розповідає Кучма.

"Довго була ще одна, особлива мрія: досита поїсти. Усе дитинство і юність, усі студентські роки мене супроводжувало відчуття голоду", - зізнається він.

Тепер Кучма ні в чому собі не відмовляє

Тоді найсмачнішою стравою для Кучми була... булка з кефіром.

"Смак білого хлібу відчув тільки в місті. Міська булка з кефіром - це було так смачно, що слів не знаходив передати цей смак. І досі немає. А коли дуже голодний, то дві булки з кефіром...", - каже він.

Під час навчання у ВУЗі Кучма підпрацьовував розвантаженням вагонів і... преферансом.

"Тоді мій рівень швидко досяг професійного: їсти-то хочеться! Пам'ятаю таку історію. У 1962 році одружився, і ми поїхали з Люсею у Місхор, у санаторій Южмаша "Марат". Грошей у нас із собою було трохи більше, ніж на зворотній шлях, але і ті незабаром вийшли", - згадує він.

"Що робити? Відпочиваючі, в основному військові відставники, увесь час кликали мене на преферанс. Довго відмовлявся. Який преферанс, коли в нас медовий місяць? Зрештою Люся каже: "Добре, йди, але без грошей не повертайся". Я пішов... Вистачило і до кінця відпустки, і на зворотній шлях", - зізнається майстер з преферансу.

Своє 20-річчя Кучма зустрічав без алкоголю. Тепер він може собі дозволити випити чарочку-другу

Ще "незлим тихим словом" Кучма згадує своє навчання. Каже, головною метою тоді для нього було - закінчити очне відділення університету.

"Це було дуже важко. Життя впроголодь, необхідність підпрацьовувати, а предмети - важче предметів не буває: вища математика, проклятий опір матеріалів, "начерталка", фізика, хімія, спецпредмети - те ж конструювання!", - пригадує Леонід Данилович.

Що ж, тепер усе це в Кучми - далеко позаду. Замість кефіру - спиртне на будь-який смак, а замість колег по преферансу - Елтон Джон і Кіркоров...

Фото прес-служби Кучми, фото Дмитра Амідова

Приєднуйтесь до дискусії
Загрузка...
Останні матеріали
Більше матеріалів