Коли ти працюєш над собою та сміливо йдеш до мети, розмір проблеми, суперника, ворога та будь-чого не має значення.
Легендарний Мухаммед Алі сформулював це правило так: "Якщо ви вважаєте себе великим і сильним, то скажіть мені, який у вас зріст. Щоб я знав, на скільки відійти, коли ви будете падати".
Коли в лютому 2022 року на Україну в світі не ставили й цента, українці довели те саме, про що попереджав Алі:
"Чим більше шафа, тим голосніше падає".
Щоб не поспішати з висновками щодо українців, всім аналітикам та прогнозистам треба зазирнули в історію спортивних протистоянь України та РФ. Адже наші спортсмени давали росіянам таких ляпасів, що відлуння від них чути досі.
Шева – Філімонов. Диво на Лужниках
Коли на кін поставив все, і здається, що все пропало, що катастрофа неминуча, згадайте погляд Андрія Шевченка 9 жовтня 1999 року на стадіоні "Лужники" в Москві. "Десятка" збірної України зробив те, що було схоже на диво, яке українці згадуватимуть і через сто років.
В останньому матчі відбору на Євро-2000, який вирішував долю команд, за дві хвилини до закінчення поєдинку українці програвили з рахунком 0:1. Заповнений стадіон тріумфував разом з vip-ложею, де за крок до свого першого президентства сидів миршавий голова уряду РФ Путін.
Перемога мала не тільки реабілітувати росіян після принизливої поразки у першому матчі в Києві з рахунком 2:3. Вона дозволяла вийти на чемпіонат Європи з першого місця в групі. Але у Андрія Шевченка були інші плани: по неймовірній траєкторії він
закинув м'яч за вуха бідолашного голкіпера Олександра Філімонова, відомого серед вболівальників як "Філя".
1:1 – і Україна воскресає, немов птах Фенікс, та виходить в наступний раунд. Росіяни посідають третє місце, йдуть у напрямку
воєнного корабля та отримують комплекс меншовартості на десятиліття вперед.
Стопкадр з трансляції
"Динамо" Київ – "Спартак". В одну хвіртку
Історія скріпоносного російського футболу сповнена марних спроб довести, що він кращий за український. Але врятувати його не змогли ані пропаганда, ані роздута велич, ані нафтодолари, що їх в РФ завжди закачували у спорт.
В кваліфікаційному раунді Ліги Чемпіонів сезону 2008/2009 за результатом двох матчів "Динамо" Київ довело свою беззаперечну перевагу над одвічним антагоністом – московським "Спартаком".
В першій виїзній грі у Москві кияни на один пропущений м’яч від хазяїв поля відповіли чотирма голами. Але рештки ілюзій вболівальників РФ українці розвіяли у другому матчі в Києві – поєдинок закінчився з аналогічним рахунком 4:1 на користь "Динамо".
Чи могли після цього залишатись ще якісь питання?
Артем Мілевський радіє перемозі своєї команди над росіянами
Фото AFP via Getty Images
Кличко – Повєткін. Мінус "Російський вітязь"
Приказка "мій дім – моя фортеця" для росіян працює далеко не завжди. Після легендарної облоги Москви козацьким військом
Сагайдачного в XVII столітті, після ганебного фінта вухами Філімонова у матчі з українцями в "Лужниках" це довів і Володимир Кличко.
В жовтні 2013 року молодший з братів-чемпіонів в рингу спорткомплексу "Олімпійський" у Москві переміг Олександра Повєткіна із пафосним прізвиськом "Російський вітязь".
Символічно, що двобій, який ЗМІ охрестили "битвою століття", відбувся незадовго до початку Революції Гідності, в якій Кремль також програв.
Гімн України перед поєдинком у Москві виконала Джамала, гімн Росії – Кобзон, який в ту пору ще проводив традиційні, а не потойбічні концерти. Але домашні стіни, підтримка "Олімпійського" і навіть лірико-драматичний баритон Кобзона не врятували Повєткіна.
За результатом 12 раундів судді одноголосно віддали перемогу Володимиру Кличко, якого освистали російські глядачі, бо з них вкотре збили корону величі.
Легендарний бій Кличка-молодшого з Повєткіним увійшов в історію світового боксу
Фото Getty Images
Усик – Гассієв. Плюс кубок Мухаммеда Алі
Свистіти та плюватися від безсилля у тому самому "Олімпійському" росіянам довелось і влітку 2018 року. В передчутті сатисфакції за попередні образи Росія отримала лише черговий ляпас. На цей раз в ринг у Москві вийшов
Олександр Усик.
В двобої із Муратом Гассієвим, який до Усика жодного разу не програвав, за результатами 12 раундів судді віддали перемогу українському боксеру.
Усик зібрав не тільки всі чемпіонські пояси в своїй ваговій категорії, отримав кубок Мухаммеда Алі та пояс журналу The Ring.
Усик після перемоги над Гассієвим
Фото з Instagram
Харлан – "нейтральний прапор". Честь
Що може бути принизливішим за виступ на спортивному змаганні під "нейтральним прапором"? Відповідь на це питання дала росіянці Анні Смірновій українка Ольга Харлан.
Це правило Петро Конашевич-Сагайдачний засвоїв задовго до того, як воно стало мейнстрімом.
На тлі санкцій та обмежень Смірнова погодилась виступати на чемпіонаті світу з фехтування в Мілані влітку 2023 року не під прапором РФ. Але там натрапила на швидку, влучну та безкомпромісну Харлан.
Ольга запам'яталась не тільки перемогою, а своїм вчинком після двобою, коли відмовилась тиснути руку суперниці. Ображена росіянка з півгодини вимагала поваги до себе та змогла вимолити у суддів дискваліфікації Ольги Харлан.
Ользі дали "чорну картку", але хіба це має значення, коли на кону честь? Принциповість Харлан зробила з неї національну героїню, Україна домоглася призупинки її дискваліфікації, а росіяни так і залишились нерукоподатними.
Харлан відмовилася тиснути руку Смірновій
Фото AFP via Getty Images