Бути Сагайдачним. Як взяти в осаду Москву, запанувати у Чорному морі та зберегти своє "я"

Спецпроєкт
24 квітня 2024
В березні 2022 року в Миколаєві вимушено затопили борт №1 українського флоту "Гетьман Сагайдачний". Командування пішло на цей непростий крок, щоб фрегат не дістався РФ. 
Попри побоювання, до Миколаєва ворог так і не дійшов, зустрівши потужний опір. А через місяць українці власною зброєю знищили у Чорному морі "Москву" – флагманський крейсер Путіна.
Третій рік у надскладних умовах та обставинах українці доводять світу: якою б величезною не була проблема, вирішити її допоможуть люди з лідерськими якостями. Саме такими, що ними володів легендарний гетьман Сагайдачний, згадки про якого досі жахають Москву.

Думай. Проявляй ініціативу. Імпровізуй

Весною 1618 року ватажок запорозьких козаків Петро Конашевич-Сагайдачний погодився допомогти Владиславу IV, королевичу польскому, який за кілька місяців до того під час свого походу на Москву застряг в двохстах кілометрах від неї.
В таборі королевича у Вязьмі чекали на 20 000 козаків, з якими поляки мали йти далі. Але Сагайдачний у властивій йому манері вирішив по-своєму. Він розумів: основні сили московитів зустрічатимуть на в’яземському напрямку. Тому пішов на Москву в обхід, не попередивши навіть Владислава IV.
На відміну від Арестовича, у Сагайдачного вийшло. Хоч і не за два-три тижні, проте не на словах, а справді. Впродовж двох-трьох місяців козацьке військо, знищуючи ворога на своєму шляху, дійшло до Москви та взяло його в облогу. Вже потім туди підтягнувся королевич Владислав.
Московити вимушені були капітулювати та повернути значну частину окупованих раніше територій.

Будь впевнений у собі. Ризикуй

Через декілька років після походу на Москву Сагайдачний вдруге рятує поляків, а з ними й Європу. Отримавши від Варшави обіцянки надати козакам деякі привілеї, Петро Сагайдачний з військом у 41 000 бійців допоміг зупинити Османську імперію.
Ще до прибуття під Хотин теперішньої Чернівецької області, Сагайдачний потрапив у засідку турків. Але зміг дістатися своїх з вогнепальним пораненням руки та керував військом.
Османи переважали в живій силі та артилерії, проте козаки знайшли вихід – влаштовували нічні рейди, які ослаблювали та деморалізовували ворога.
Завдяки хоробрості Сагайдачного та його підлеглих тривала, виснажлива Хотинська битва закінчилась підписанням мирного договору восени 1621 року. Це змусило Османську імперію відмовитися від свого плану завоювання центральної Європи.
Картина Юзефа Брандта. Суспільне надбання (Public Domain)

Плануй. Організовуй. Масштабуй

Ті, хто трохи знає історію, побачивши, як сьогодні Сили оборони України відвойовують Чорне море, вигукують як у відомому мемі : "Це ж було вже!".
"Це ж було вже!"
Морські походи козаків наприкінці XVI – на початку XVII століть наводили жах на Кримське ханство та Османську імперію. В той час козаки здобули в Європі славу найпотужнішої сили в Чорному морі, яка діяла на відносно невеликих, але дуже маневрених човнах – чайках.
Завдяки організаторським та комунікативним здібностям Петро Конашевич-Сагайдачний вже у двадцять з гаком років був серед тих, хто керував рейдами у Чорному морі.
Набравшись досвіду й удосконаливши тактику, Сагайдачний очолив козацькі ВМС. У 1614 році він спланував та здійснив спустошливий похід на турецькі порти Трабзон і Синоп. Далі – більше.
Упродовж наступних років Сагайдачний двічі брав порт Стамбул. Ще раз переможно завітав у Синоп і Трабзон. Крім того, взяв величезний порт Кафа – теперішню Феодосію.
З року в рік він успішно масштабував військові операції. Спочатку залучав до баталій 40 чайок та близько 2 000 козаків. А потім – до 150 човнів, що ліквідовували більш потужні турецькі галери так само, як сьогодні морські дрони України нищать російські військові кораблі.

Навчайся. Будь компетентним

Народившись ще до епохи Просвітництва, Петро Конашевич, уродженець Самбірщини сучасної Львівської області, розумів важливість знань.
Майбутній гетьман навчався в Острозі, який на той момент був потужним інтелектуальним центром. Після цього вчителював в домах київської аристократії, а потім пішов у Запорізьку Січ, щоб оволодіти військовими скілами. Показавши себе відмінним лучником, він отримав прізвисько Сагайдачний – набір з лука зі стрілами тоді називали "сагайдак".
"Cагайдак" - набір з лука зі стрілами
Здобувши військову славу, Петро Конашевич-Сагайдачний запам’ятався європейцям як вправний дипломат, з вимогами та інтересами якого треба було рахуватися.

Дій з пристрастю. Вір

Якщо від мотиваційного коуча ви колись почуєте "it’s all about the money", миттєво залишайте лекцію.
Всі історії успіху – від Білла Гейтса до Ілона Маска – завжди суміш прагматизму та пристрасної ідеї
Це правило Петро Конашевич-Сагайдачний засвоїв задовго до того, як воно стало мейнстрімом.
З точки зору сучасності козацькі рейди на порти Чорного моря вписуються в низку явищ та понять 1990-х років. І хоч в епоху Сагайдачного військові походи з метою зібрати якомога більше трофеїв були невід’ємною частиною "світової економіки", запам’ятався гетьман не як користолюбець.
В історію він увійшов як той, хто приходив в чужі порти, відомі своїми ринками рабів, та звільняв з неволі одновірців.
Спецпроєкт
03 квітня 2024
Футболки та худі кольору хакі. Тактичні сорочки та флісові кофти. Штани M-Tac та камуфляжні кросівки Saucony.  “Дуже дивно, коли війна, а ти в костюмі” – так у лютому 2023 року в інтерв'ю BBC пояснив свій новий образ Володимир Зеленський.
Зовнішній вигляд президента із завзяттям обговорювали світові ЗМІ та українські експерти. Але не помітили дещо парадоксальне: ззовні миролюбиві західні лідери не гребують речами, запозиченими фешн-індустрією з гардеробу військових. Причому такими, що про їхнє мілітарі-минуле здогадуються не всі.

Авіатори

20 лютого 2023 року в Київ неочікувано завітав президент США Джо Байден. В той історичний день бомбардувати столицю України росіяни не наважились. Єдине, що загрожувало Байдену – сліпуче лютневе сонце, від якого він рятувався за допомогою окулярів-крапель або “авіаторів”.
Історія порятунку очей Байдена від сонця під час неанонсованого візиту в столицю України бере початок в першій половині XX століття з розвитком військової авіації. У 1929 році полковник Джон А. Макріді звернувся до виробника медичного обладнання Bausch&Lomb із запитом: розробити окуляри, які б покращили роботу пілотів.
Президент США носить лише авіатори 
Фото Getty Images
Великі, краплеподібні, світловідбиваючі та сонцезахисні. Злегка опуклі лінзи, тонка оправа, пластикові тримачі для носа – після багатьох вдосконалень Bausch&Lomb представили Ray-Ban Aviator, створивший цивільний підрозділ Ray-Ban. Який зрештою перетворився на бренд та окрему компанію.
Стиль, відвага та потяг до пригод – ось про що кажуть “авіатори”, що їх тепер випускають чимало світових брендів.

Тренч

З приходом весни французький лідер Еммануель Макрон вразив світ несподівано хороброю риторикою щодо Кремля та бойовитими світлинами під час тренування з боксу.
Що саме стало причиною метаморфоз Макрона - достеменно не відомо. Можливо, розігралися гормони під впливом дружини Бріджит Макрон?
Завжди елегантна, 70-річна Бріджит, здавалось б, далека від мілітарної тематики. Але про зворотнє кажуть тренчі, в яких її неодноразово ловили камери.
Перша леді Франції полюбляє тренчі 
Фото AFP via Getty Images
Тренчі або тренчкоти, що заполонили вулиці українських міст завдяки жінкам з пристрастю до кольору беж – втілення практичності та комфорту навіть у польових умовах.
В часи Першої Світової “тренчкотами” (англ. tranch coat – “траншейне пальто”) піхотинці на передовій назвали модернізовані військові плащі. В їх початковий дизайн багато вклався Томас Барберрі – поставщик одягу для Британської армії та праотець люксового бренду Burberry.
Якщо слідом за ковдрою вночі твоя кохана вранці тягне на себе ще й тренчкот, не забувай, для кого насправді був створений цей завжди актуальний одяг.

Бомбер

Якщо і є щось спільне між мешканцями Білого дому, представниками субкультур, спортсменами, мільярдерами та хлопцями з Троєщини, то це точно “бомбер”.
Барак Обама, Джордж Буш-молодший, Ілон Маск, Каньє Вест – всі люблять легкі короткі куртки з манжетами на комірі, рукавах і нижній частині.
Експрезидента США Обаму можна частенько побачити у бомберах 
Фото Getty Images
З появою армійської авіації понад ста років тому кабіни літаків нагадували коляску триколісного мотоцикла “Дніпро”. Тож для пілотів розробили шкіряні “льотні куртки” (англ. flight jacket), які мали зігрівати та не сковувати рухи.
Загартовані у повітряних битвах Першої та Другої світових воєн флайтджекети трансформувались в повсякденні куртки з різними варіаціями фасона. В тому числі бомбери та легендарні шкіряні куртки-косухи.
В минулому столітті бомбери зробили модними скінхеди, скейтери, репери та вуличний спорт. Естафету підхопили мільярдери, президенти.
Сьогодні настала твоя черга.

Кардиган

У 1854 році бригада легкої кавалерії під керівництвом Джеймса Бруденелла, 7-го лорда Кардігана, програла битву поблизу Балаклії. Але гіркоту поразки пом’якшив в’язаний вовняний жилет, який британські офіцери носили під військовим одягом.
Зрештою Кримська війна закінчилась капітуляцією Російської імперії. А Джеймсу Бруденеллу почали приписувати винахід військової кофти – кардигану.
Спершу ця назва стосувалася в’язаних жилетів без рукавів. Потім – кофти з рукавами, на ґудзиках, без коміра та з глибоким вирізом. В одній з таких лідер гурту Nirvana Курт Кобейн зіграв легендарний концерт MTV Unplugged in New York. В 2019 році кардиган Кобейна продали на аукціоні за $334 000.
Легендарний кардиган Курта Кобейна
Фото Getty Images
Сьогодні кардиганами називають кофти в різних модельних варіаціях.

Дезерти

Щоб бути не гірше за принца Вільяма, не обов’язково мати монаршу кров. Достатньо мати в гардеробі дезерти (англ. desert boots – “пустельні черевики”).
Це зручне взуття – зазвичай із замші, на тонкій підошві, із закругленим носом, короткою шнурівкою та висотою по щиколотку – стало атрибутом повсякденного життя завдяки британським солдатам.
Принца Вільяма іноді можна помітити у дезертах  
Фото Instagram
Під час військових кампаній Другої світової в пустелях Лівії, Туніса та Єгипта піхотинці замовляли на ринках Каїра взуття, що на противагу армійським чоботам ідеально підходило для місцевого клімату. Його носили, коли не брали участь у боях.
Після війни цю історію закрепила у масовій свідомості та в моді взуттєва компания C.&J. Сlark. Натан Кларк, піхотинець та один з членів сімейства Кларків, повернувся з фронту, натхнений побаченим.
На ярмарку взуття в Чикаго в 1949 році компанія представили свої Desert Boot Clarks. Після розповіді в журналі Esquire їх популярність пішла вгору.
Ти теж можеш бути на вершині.
©2005 — 2024, Табло ID. У разі використання матеріалів сайту посилання на tabloid.com.ua є обов'язковим. Матеріали позначені PROMOTED, ЗА ПІДТРИМКИ, СПЕЦПРОЄКТ та  ІМІДЖ-ІНФОРМАЦІЯ розміщуються на правах реклами. Зв'язок із редакцією — [email protected]