СПЕЦПРОЄКТ "M-LIFE"

Смачний сезон відкрито:
6 цікавих страв, які варто приготувати на грилі

Спецпроєкт
03 травня 2024
Довгоочікувана тепла весняна погода прийшла до України, вимагаючи негайно скликати друзів, вибиратися на природу, дихати на повні груди, усміхатися і грітися на сонці. А ще вона просто-таки наполягає: настав час смаження на грилі.
Класичний шашлик, гамбургери, ковбаски – мабуть, узагалі не існує страви з м’ясом, яка не смакувала би на свіжому повітрі. Та й не-м’ясоїди теж не голодуватимуть – сир, гриби та овочі відкривають безмежні простори для польоту гастрофантазій.
Відтак, ми вирішили запропонувати декілька рецептів, стравами за якими ви не просто добре нагодуєте компанію, а приємно здивуєте та змусите невідкладно почати мріяти про наступний пікнік.

Курка в маринаді

Що беремо:
курятина: крильця, стегенця, філе або ж і ціле курча – орієнтуйтеся на власні вподобання та кількість їдців.
цедра 1/2 апельсина (цей та інші інгредієнти для маринаду ми вказуємо з розрахунку на умовний 1 кілограм м’яса)
чорний перець горошком
сіль
кілька столових ложок рослинної олії
3 зубчики часнику
1/4 цибулини
дрібка цукру або ложка меду
столова ложка лимонного соку (замінювати його на апельсиновий кухарі не радять – вийде надто солодко)
куркума (в оригінальному рецепті використовується вишуканий і важкодоступний нам шафран, але для того, щоби страва набула апетитного сонячного кольору, її буде досить)
йогурт або густа сметана
Що робимо:
Усі інгредієнти майбутнього маринаду, крім йогурту (або сметани) перебиваємо у блендері. З’єднуємо з йогуртом (або сметаною) та занурюємо у духмяну суміш наше м'ясо. В ідеалі воно має побути в ньому ніч напередодні приготування. При смаженні враховуйте, що час приготування у, наприклад, крилець та стегенець буде різнитися, тож їм не варто опинитися сусідами на одному й тому ж шампурі або решітці.
Фото: Getty Images

Халумі з прянощами і медом

Що беремо:
сир халумі
орегано
мелений перець чилі
лимонна цедра і сік
часник
оливкова олія
мелений чорний перець
мед і горіхи (для подачі)
Що робимо:
Замішуємо маринад. На одній стороні шматка халумі робимо надрізи "шахматкою" в 1 сантиметр завглибшки – намагайтеся не прорізати його наскрізь. Занурюємо сир у маринад, ложкою помагаючи йому потрапити у надрізи. Замаринований халумі має перепочити в холодильнику мінімум 2 години, а краще ніч. Смажимо спочатку догори стороною з надрізами, не на найбільшому жарі, хвилини по 3-4 (спокуслива золотава скоринка, що утвориться на халумі, дасть вам знати). Перед подачею гарячий халумі поливаємо медом і посипаємо горіхами.
Фото: Getty Images

Картопля-гармошка з цибулею, часничком та пармезаном

Що беремо:
картопля
цибуля
вершкове масло
часник
тертий пармезан
пластівці паприки
сіль
зелень цибулі (в ідеалі трибулька, вона ж шніт)
Що робимо:
Дуже гострим ножем робимо глибокі надрізи на кожній картоплині, розрізаючи її майже до кінця, але так, щоби вона все ж трималася докупи. Товщина скибки має виходити десь сантиметр завширшки. Ріпчасту цибулю ріжемо тонкими півкільцями, часник і зелену цибулю – дрібно кришимо. Розподіляємо нашу начинку по "кишеньках" картоплі. Кожну картоплинку сповиваємо фольгою і тугенько обтискаємо. Готуємо не на найбільшому жарі хвилин 35-45.
Фото: Getty Images

Турецький сендвіч зі скумбрією

Що беремо:
скумбрія, розділена на філе
багет
пластівці перцю чилі
сіль
перець
оливкова олія
листовий салат
помідор
червона цибуля або цибуля-шалот
зелень за смаком
грецький йогурт
часник
сік лимона
Що робимо:
Кулінарна візитівка Стамбулу, "балик екмек" - смачнющий сендвіч із рибою готується до непристойності просто. Філе скумбрії посипаємо пластівцями перцю чилі, сіллю і перцем, змащуємо оливковою олією. На грилі риба буде готова за лічені хвилини, тож спочатку ми подбаємо про основу бутерброда. Багет ріжемо на шматки потрібного розміру, кожен надрізаємо, розкриваємо, наче книжечку й трохи видлубуємо м’якіть, щоби вийшло більше місця для начинки, легенько рум’янимо на грилі з обох боків, змастивши олією. Робимо салат із, власне, салату, помідора тонкими скибками, тонких півкілець цибуля та зелені. До грецького йогурту додаємо вичавлений часник, лимонний сік та сіль. Збираємо наш сендвіч так: мастимо йогуртовою сумішшю багет, викладаємо салат, а потім скумбрію.
Фото: Getty Images

"Шашлик" із лавашу з фаршем

Що беремо:
м’ясний фарш
цибуля
зелень
сіль
перець
тонкий лаваш
Що робимо:
Дрібно кришимо цибулю та зелень, додаємо до фаршу, солимо-перчимо. Тонким рівномірним шаром розподіляємо начинку по лавашу, скручуємо його в тугеньку ковбаску, яку нарізаємо впоперек на шматочки, зручні для смаження. Наштрикуємо на шампури або вкладаємо на решітку. Смажимо. Відео з цією стравою недарма розривають TikTok, а експериментувати з начинкою можна будь-як: додати тертий сир, болгарський перець тощо.
Фото: Getty Images

Печериці в часниковому маринаді

Гриби, завдяки своїй пористій текстурі, є ідеальними кандидатами для маринування. З тієї ж причини ніколи не варто мити їх перед приготуванням – вони, наче губка, всмокчуть у себе воду. Цілком досить буде добре протерти їх паперовим рушником.
Що беремо:
печериці (бажано, щоби гриби були однакового розміру)
часник
бальзамічний оцет
нерафінований цукор
вершкове масло
сіль
мелений чорний перець
петрушка
Що робимо:
Змішуємо у мисці часник, оцет, розтоплене масло, сіль і перець. Відрізаємо трохи кінчику ніжки кожної печериці, розрізаємо гриб навпіл упоперек. Кладемо в маринад, перемішуємо і лишаємо на 30 хвилин. На шампурі або решітці розташовуємо гриби не впритул один до одного. Залишки маринаду в жодному разі не виливаємо, він нам іще знадобиться! До речі, для смаження можна використати дерев’яні шпажки, але тоді їх треба заздалегідь вимочити у воді, щоби не горіли.

Смажимо по 5-7 хвилин на кожну сторону. Викладаємо готові гриби на велику таріль, поливаємо маринадом і посипаємо петрушкою. Ласуємо негайно.
Фото: Getty Images
Спецпроєкт
03 квітня 2024
Футболки та худі кольору хакі. Тактичні сорочки та флісові кофти. Штани M-Tac та камуфляжні кросівки Saucony.  “Дуже дивно, коли війна, а ти в костюмі” – так у лютому 2023 року в інтерв'ю BBC пояснив свій новий образ Володимир Зеленський.
Зовнішній вигляд президента із завзяттям обговорювали світові ЗМІ та українські експерти. Але не помітили дещо парадоксальне: ззовні миролюбиві західні лідери не гребують речами, запозиченими фешн-індустрією з гардеробу військових. Причому такими, що про їхнє мілітарі-минуле здогадуються не всі.

Авіатори

20 лютого 2023 року в Київ неочікувано завітав президент США Джо Байден. В той історичний день бомбардувати столицю України росіяни не наважились. Єдине, що загрожувало Байдену – сліпуче лютневе сонце, від якого він рятувався за допомогою окулярів-крапель або “авіаторів”.
Історія порятунку очей Байдена від сонця під час неанонсованого візиту в столицю України бере початок в першій половині XX століття з розвитком військової авіації. У 1929 році полковник Джон А. Макріді звернувся до виробника медичного обладнання Bausch&Lomb із запитом: розробити окуляри, які б покращили роботу пілотів.
Президент США носить лише авіатори 
Фото Getty Images
Великі, краплеподібні, світловідбиваючі та сонцезахисні. Злегка опуклі лінзи, тонка оправа, пластикові тримачі для носа – після багатьох вдосконалень Bausch&Lomb представили Ray-Ban Aviator, створивший цивільний підрозділ Ray-Ban. Який зрештою перетворився на бренд та окрему компанію.
Стиль, відвага та потяг до пригод – ось про що кажуть “авіатори”, що їх тепер випускають чимало світових брендів.

Тренч

З приходом весни французький лідер Еммануель Макрон вразив світ несподівано хороброю риторикою щодо Кремля та бойовитими світлинами під час тренування з боксу.
Що саме стало причиною метаморфоз Макрона - достеменно не відомо. Можливо, розігралися гормони під впливом дружини Бріджит Макрон?
Завжди елегантна, 70-річна Бріджит, здавалось б, далека від мілітарної тематики. Але про зворотнє кажуть тренчі, в яких її неодноразово ловили камери.
Перша леді Франції полюбляє тренчі 
Фото AFP via Getty Images
Тренчі або тренчкоти, що заполонили вулиці українських міст завдяки жінкам з пристрастю до кольору беж – втілення практичності та комфорту навіть у польових умовах.
В часи Першої Світової “тренчкотами” (англ. tranch coat – “траншейне пальто”) піхотинці на передовій назвали модернізовані військові плащі. В їх початковий дизайн багато вклався Томас Барберрі – поставщик одягу для Британської армії та праотець люксового бренду Burberry.
Якщо слідом за ковдрою вночі твоя кохана вранці тягне на себе ще й тренчкот, не забувай, для кого насправді був створений цей завжди актуальний одяг.

Бомбер

Якщо і є щось спільне між мешканцями Білого дому, представниками субкультур, спортсменами, мільярдерами та хлопцями з Троєщини, то це точно “бомбер”.
Барак Обама, Джордж Буш-молодший, Ілон Маск, Каньє Вест – всі люблять легкі короткі куртки з манжетами на комірі, рукавах і нижній частині.
Експрезидента США Обаму можна частенько побачити у бомберах 
Фото Getty Images
З появою армійської авіації понад ста років тому кабіни літаків нагадували коляску триколісного мотоцикла “Дніпро”. Тож для пілотів розробили шкіряні “льотні куртки” (англ. flight jacket), які мали зігрівати та не сковувати рухи.
Загартовані у повітряних битвах Першої та Другої світових воєн флайтджекети трансформувались в повсякденні куртки з різними варіаціями фасона. В тому числі бомбери та легендарні шкіряні куртки-косухи.
В минулому столітті бомбери зробили модними скінхеди, скейтери, репери та вуличний спорт. Естафету підхопили мільярдери, президенти.
Сьогодні настала твоя черга.

Кардиган

У 1854 році бригада легкої кавалерії під керівництвом Джеймса Бруденелла, 7-го лорда Кардігана, програла битву поблизу Балаклії. Але гіркоту поразки пом’якшив в’язаний вовняний жилет, який британські офіцери носили під військовим одягом.
Зрештою Кримська війна закінчилась капітуляцією Російської імперії. А Джеймсу Бруденеллу почали приписувати винахід військової кофти – кардигану.
Спершу ця назва стосувалася в’язаних жилетів без рукавів. Потім – кофти з рукавами, на ґудзиках, без коміра та з глибоким вирізом. В одній з таких лідер гурту Nirvana Курт Кобейн зіграв легендарний концерт MTV Unplugged in New York. В 2019 році кардиган Кобейна продали на аукціоні за $334 000.
Легендарний кардиган Курта Кобейна
Фото Getty Images
Сьогодні кардиганами називають кофти в різних модельних варіаціях.

Дезерти

Щоб бути не гірше за принца Вільяма, не обов’язково мати монаршу кров. Достатньо мати в гардеробі дезерти (англ. desert boots – “пустельні черевики”).
Це зручне взуття – зазвичай із замші, на тонкій підошві, із закругленим носом, короткою шнурівкою та висотою по щиколотку – стало атрибутом повсякденного життя завдяки британським солдатам.
Принца Вільяма іноді можна помітити у дезертах  
Фото Instagram
Під час військових кампаній Другої світової в пустелях Лівії, Туніса та Єгипта піхотинці замовляли на ринках Каїра взуття, що на противагу армійським чоботам ідеально підходило для місцевого клімату. Його носили, коли не брали участь у боях.
Після війни цю історію закрепила у масовій свідомості та в моді взуттєва компания C.&J. Сlark. Натан Кларк, піхотинець та один з членів сімейства Кларків, повернувся з фронту, натхнений побаченим.
На ярмарку взуття в Чикаго в 1949 році компанія представили свої Desert Boot Clarks. Після розповіді в журналі Esquire їх популярність пішла вгору.
Ти теж можеш бути на вершині.
©2005 — 2024, Табло ID. У разі використання матеріалів сайту посилання на tabloid.com.ua є обов'язковим. Матеріали позначені PROMOTED, ЗА ПІДТРИМКИ, СПЕЦПРОЄКТ та  ІМІДЖ-ІНФОРМАЦІЯ розміщуються на правах реклами. Зв'язок із редакцією — [email protected]