Ірина Геращенко про сексизм у Раді, кактуса Едуарда та любов до свого віку

Ірина Геращенко про сексизм у Раді, кактуса Едуарда та любов до свого віку

4 червня 2019, 10:12

Минулого тижня, публікуючи фоторепортаж із Верховної Ради, ТаблоID помилився у вартості прикраси віце-спікера Ірини Геращенко. Після того, як пані Ірина написала про це у мережі, ми вибачилися і оприлюднили спростування.

Утім, віце-спікерка вирішила передати своє намисто редакції , щоби продати його на аукціоні, а отримані гроші перерахувати у благодійний фонд "Таблеточки".

На Facebook "Української правди" був проведений аукціон, у результаті якого прикрасу Геращенко купили за 45 тисяч гривень. Сума одразу ж була перерахована на потреби онкохворих дітей.

Але, за бажанням покупців, ми мали віддати намисто його власниці. Пані Ірина запросила ТаблоID до свого кабінету у парламенті, де ми повернули прикрасу та записали невеличке інтерв’ю.


Віце-спікерка вийшла до нас із сесійної зали на перерву. Вона одразу ж зауважила, що це ненове намисто, яке є навіть на її аватарці у Facebook.

 
На аватарці у Facebook Геращенко у тому самому намисті

— Я маю наголосити, що не слідкувала за тим, хто купив прикрасу. Я ні до кого не зверталася. Але я рада, що вдалося таким чином зібрати гроші на "Таблеточки". Дякую людям, які взяли участь в аукціоні і зробили внесок .

— Що це за прикраса? Ви сказали, що вона вам дуже дорога.

— Вона мені личить. Вона простенька, але симпатично виглядає. Я навіть не знаю, скільки вона коштує. Це подарунок.

— Доларів 300. Це британський бренд Judith Ripka.

— Якось ми спілкувалися з колегою, і вона розповіла, що діти 14-15 років обговорювали в школі професії мам. Коли її донька сказала, що мама є народним депутатом України, то почула від хлопців-однокласників: "Так а що доброго можна сказати про депутаток, всі пишуть про їхні сумки і одяг".

 
Ірину Геращенко обурює той факт, що у ЗМІ більше обговорюють її одяг та зовнішній вигляд, ніж досягнення у роботі

"Сексизм і гендерні стереотипи сьогодні нав‘язують суспільству, зокрема, й українські медіа. Народні депутатки і міністерки, яких у ВР і уряді лише 12 %, з цим намагаються боротися. Це непросто, ЗМІ набагато поблажливіші до чоловіків у владі, ніхто не присвячує шпальти їхнім краваткам, запонкам чи шаликам. Майже ніколи і ніде не прочитаєш, що зробила депутатка, які її політичні здобутки, як вона працювала, які є закони її авторства. Тільки яка в неї сумка, прикраса і таке інше. Це принизливо. Це принижує жінок", - упевнена Геращенко.

 
усі фото дмитра ларіна

"Погоджуюся, що жінка-політик має усвідомлювати, що таке дрес-код, що таке питання коректності, політичної культури, в тому числі щодо зовнішнього вигляду. Але не тільки жінка, але й чоловік-політик. Стриманість - хороша риса для політика в небагатій країні, де чимало людей живуть дуже скромно.

Але й перекоси в ЗМІ формують викривлену суспільну думку щодо жінок-політиків. Ми багато спілкуємося з нашими європейськими колегами. Вони теж носять якусь каблучку, прикраси, хусточку. Й часто шоковані тим, що пишуть про українських жінок-політиків. Ніколи нічого про роботу. Тільки зовнішність - зовнішність - зовнішність.

ЗМІ продовжують насаджувати і культивувати гендерні стереотипи: успішність для жінки - не її професійні здобутки, значення має зовнішній вигляд. Звичайно, ми не можемо втручатися в те, що писати журналістам, але, можливо, є теми, де варто разом поборотися зі стереотипами?" - обурюється депутатка.

 
"Стриманість - хороша риса для політика в небагатій країні", - вважає Ірина

Днями в парламенті у напівпорожній залі обговорювали проект постанови парламентських слухань щодо протидії дискримінації жінок соціально вразливих груп. Тобто мова йде про профілактику дискримінацію жінок-ромів, жінок, які боряться з наркозалежністю, з неблагополучних родин. Дуже ґрунтовна доповідь профільного комітету. Виходять на обговорення чоловіки українського парламенту і понеслась — "берегиня", "квітка", "красуні ви наші, ще й розумні", "головна соціальна роль — це народити дітей".

А чому нічого немає про головну соціальну роль чоловіка — батьківство і виховання дитини? Якщо самі політики і ЗМІ живуть в полоні таких стереотипів, то чому дивуємося, що Оля Полякова створює "жіночу" партію?

— Усі ці стереотипи існують небезпідставно. Враховуючи, скільки у нас у Раді корупціонерів, та що вдягають у парламент деякі депутатки

— Давайте розділимо два важливих питання. Перше - боротьба з корупцією. Тут не може бути віку, статі, вчорашніх заслуг. Як є факти - про них треба інформувати, і відповідні антикорупційні органи мають цим займатися. Друге - це тема, яку ми зараз обговорюємо, це спроба перетворення політики на шоу, увага тільки до оболонки і нульовий інтерес - до суті, до змістів, до роботи, до професії як такої.

 

— Мабуть, найвідоміший випадок сексизму у Раді – ваш конфлікт із Власенком. Він був публічний. Але, мені здається, таке часто стається в кулуарах…

— Це не вперше, коли серед певних рядів парламенту під час виступу жінки-політика кричать якісь образливі речі. Гадаю, я була просто першою, хто дала цьому відсіч. Я розуміла, що це вдарить і по мені. Але свою місію я серйозно бачу зокрема і в тому, щоби захистити жінок, в яких, можливо, немає сил, щоб захиститися. Дуже багато я отримала після того підтримки, особливо від жінок-ветеранок, особливо від жінок з регіонів, які сказали "дякуємо, бо для нас це важливо".

Це серйозна робота, дуже серйозна боротьба по подоланню цих стереотипів. Я пишаюся своїми коліжанками в парламенті, з якими ми над цим працюємо. Це неправильно, що сьогодні, коли жінки складають понад 52% українського суспільства, тільки 12% жінок представлені в парламенті. А всі думають, що їх більше, тому що наші жінки дійсно дуже багато працюють.

 

— Як ви відновлюєтесь після роботи?

— Так само, як і чоловіки. Мені здається, родина — це найважливіша для всіх життєва історія. Діти, особливо коли вони ще малі, навчають нас життєвої мудрості. Я б хотіла більше дружити зі спортом, але не завжди є час. Люблю велосипед, на вихідних обов‘язково їздимо. Плавати в відкритих водоймах, лижі. А от зали з тренажерами - це не моє. Люблю читати. Не можу сказати, що зараз я читаю багато — через брак часу, але принаймні ввечері, хоча б пару сторінок з дітьми обов‘язково. І потім кілька сторінок для себе. В пріоритеті - мемуаристика, автобіографії.

— Скільки часу ви збираєтесь на роботу?

— Дуже мало. Швиденько. Фарбуюся я завжди в машині або на роботі.

 
У кабінеті віце-спікерки немає ікон та дорогих картин. Зате є ляльки з Сумщимни, Краматорська, Хмельницького.

— Якісь секрети краси? Косметолог?

— Це не та тема... Як всі жінки, я намагаюся виглядати краще. Сказати, що я приділяю цьому надто багато уваги — ні. Звичайно, ідеальний варіант, коли тобі вдається виспатися, тоді відразу маєш гарний вигляд і без макіяжу. Ідеально - встигнути зранку зробити зачіску, це відразу формує діловий стиль. Я з зачіскою дуже консервативна, моє каре зі мною 48 років.

 
Ірина Геращенко ніколи не змінювала зачіску і, схоже, не збирається

— Ви торік викладали фото в купальнику на дошці.

— Так. Для того, щоб зробити це фото, спочатку було 20 тих, де я летіла з тієї дошки. Мені здається, там дуже консервативна фотографія.

— Чи ображаєтеся на коментарі на кшталт "вона товста в цьому купальнику"?

— Слухайте, я 100% не худа й хотіла б повернутися до своєї ідеальної ваги. Але ж це не привід відмовитися від спроби стати на дошку, вперше спуститися з аквалангом. Я не роблю із зайвих кілограмів трагедію і тим більше не приховую свій вік. Я ставлюся до всього надзвичайно реалістично. Мені здається, не треба на цьому зациклюватися. Як тільки ти починаєш зациклюватися на своєму віці чи вазі, зовнішності чи вигляді - починаються психологічні проблеми. Я люблю свій вік. 48 — це абсолютно прекрасний вік.

Наостанок Геращенко познайомила нас із кактусом Едуардом.

"Це новий житель кабінету - кактус Едуард. На день народження я попросила не дарувати квіти, а зробити внесок в "Таблеточки". Один мій друг з почуттям гумору сказав: "Ок, кактус — це ж не квіти". А потім школярі, що завітали на екскурсію, назвали його Едуардом", - розказала депутатка.

 
Геращенко та її Едуард

Тамара Кудрявченко, фото Дмитро Ларін

Приєднуйтесь до дискусії
Загрузка...
Останні матеріали
Більше матеріалів