Чорновіл: "Якби я випив, я б зміг, мабуть, заспівати..."

6 січня 2012, 15:11

На Різдво Чорновіл колядувати соромиться, а Ляшко піде горланити на Троєщину. Про те, як доводилося колядувати у дитинстві і як тепер розповіли також Ліля Григорович, Андрій Парубій, Арсеній Яценюк та Михайло Чечетов.

Колядувати на Різдво – це добрий, старовинний звичай, який досі шанують – зокрема, на Західній Україні. Колядують на Різдво навіть народні обранці. Навіть ті, які переконані, що не мають ані слуху, ані голосу. Про різдвяні традиції у сім‘ях депутатів пише "ТСН".

Колишній спікер Верховної Ради Арсеній Яценюк зі своєю дружиною Терезою теж колядують.

"Колядує вся родина. Ми з Терезою та наші дві доньки. В дитинстві ходив вертепом. Колядували і засівали, й трошки грошей нам давали", - каже Яценюк.


Політик розповідає, що різдвяний стіл у нього накриває мати і дружина.

"Все в кращих традиціях східного обряду", - каже екс-голова ВР.

У Яценюка колядує вся родина

Не так давно позафракційний депутат Олег Ляшко водив по центру столиці корову, а на Різдво, ймовірно, буде "водити козу" на Троєщині.

На Різдво Ляшко завжди колядує. Каже, цього року планує заспівати колядки не в центрі столиці, де він проживає, а у спальних районах Києва.

"Планую піти колядувати до людей, на Троєщину чи на Борщагівку. Правда, боюся що небагато наколядую – бо влада довела людей до такого зубожіння, що вони може нічого і не дадуть", - каже він.

"Я пам'ятаю в дитинстві, в інтернаті, коли вчився, наколядовував по 10 рублів за вечір. От піду у багатоповерхівки, поколядую, подивимось, скільки зароблю", - розповів Ляшко.

За його словами, зароблені гроші Ляшко витрачав на їжу – цукерки, пиріжки, щось солодке.

Ляшко: "От піду у багатоповерхівки, поколядую, подивимось, скільки зароблю"

Депутат Михайло Чечетов, хоч родом з міста Єнакієве, та колядувати теж вміє.

"Так, в дитинстві було діло, коли в початкових класах навчався, ходив і колядував", - розповідає Чечетов.

Зараз він лише слухає, як колядують інші, і на свята запасається цукерками, мандаринками і дрібними купюрами, аби віддячити колядувальникам за спів.

За словами Чечетова, прийти до нього поколядувати на Різдво може кожен. Живе він у багатоповерхівці на житловому масиві Позняки, на 16-ому поверсі, без охорони.

Чечетов колядував, каже, тільки в дитинстві

А депутат Тарас Чорновіл зізнається, що коли став депутатом, закомплексувався і перестав колядувати.

Напередодні Різдва Тарас Чорновіл з родиною мав повернутися до Києва з Таїланду, де відсвяткував Новий рік.

"Може трошки й поколядуємо, хоча з моїм голосом і слухом це небезпечно", - зізнається депутат.

Каже, в дитинстві колядував багато, хоча, вважає, що таланту особливого до співів у нього не було ніколи.

Коли я починаю занадто голосно співати, підозрюю, що у господарів, у яких я співаю, може з‘явитися бажання і писок натовкти. Ну, не вмію я співати!", - сміється він.

Найбільш запам'яталися Чорноволу колядки останніх перед великими арештами років.

Чорновіл: "Може трошки й поколядуємо, хоча з моїм голосом і слухом це небезпечно"

"69, 70 ,71-й роки... Це був велетенський гурт колядників, до 60 чоловік. Ходили по Львову всі перевдягнені. У нашому домі відбувалися репетиції, у нас і маски створювали львівські і київські художники – це ж була ціла вистава! Колись приїжджав і Драч, і Стус, ходили на ті коляди з нами. Але це все закінчилося тим, що відбулися великі арешти у 1972 році, і третина тих людей, які були в тих гуртах, вже по політичних статтях сіли", - згадує він.

Чорновіл зізнається: зараз, коли став депутатом – занадто закомплексував. Тому колядувати соромиться.

"Якби я випив, я б зміг, мабуть, заспівати, але ж я не п'ю, тому виникла серйозна проблема",- посміхається Чорновіл.

Депутат Андрій Парубій понесе вечерю тещі, а доньці вже подарував "смурфиків".

Після Нового року, зазвичай родина Андрія Парубія вирушає кататися на лижах до Карпат. Утім, на Різдво обов'язково повертається додому, у Львів, бо це традиція.

"Завжди святкуємо вдома, у Львові. Дружина дуже довго готується до цього свята, 12 страв – це обов'язково. Дуже багато приходить знайомих – з колядою, з вертепами. І ми ходимо, колядуємо", - розповідає депутат.

Парубій каже, що сам знає майже всі колядки, адже свого часу, ще на зорі незалежності організовував один з перших в Україні вертепів.

"Тому я вивчив, мабуть, всі в Україні колядки. А ось з голосом і слухом – це вже важче", - сміється Парубій.

Парубій: "...Я вивчив, мабуть, всі в Україні колядки. А ось з голосом і слухом – це вже важче"

Після святкової вечері вдома Парубій з жінкою і донькою іде на вечерю до тещі та до свого батька. Щодо подарунків – каже, що ані на Новий рік, ані на Різдво у нього в родині не прийнято нічого дарувати. Свої подарунки донька отримала ще на Миколая.

"Яринка вірить у Миколая, тому в ніч на 19 грудня вона на столик поставила сочок, цукерки, аби, коли Миколай прийде, з дороги, втомлений, перекусив. Вона дуже хотіла отримати від Миколая смурфиків – кілька фігурок, це герої мультиків, ляльку, мандаринове дерево і книжки. Це все і отримала", - розповідає татко-депутат.

Депутат Лілія Григорович на Різдво збирала смаколики і копійки, а на наколядовані гроші купила батькові парфуми.

Ліля Григорович розповіла, що Різдво відзначає канонічно, "як добрі християни". Багато років поспіль на це свято за одним столом обов'язково збиралася вся родина політика у Івано-Франківську, де живуть її батьки і свекруха.

"Але зараз, оскільки в мене родина вже збільшилася (два сини, старший одружений, менший має дівчинку) тому деколи їздимо окремо, разом не завжди виходить", - зізнається Ліля Степанівна.

На запитання, хто у її родині співає колядки, відповідає: "Звичайно, всі співаємо!"

За її словами, вона навіть спеціально запрошує хор до хати, щоб колядували професійно. А у дитинстві Григорович і сама колядувала.

Григорович на наколядовані гроші купила батькові парфуми

"...Дивовижна зима. Мені 6 років. Сніг такий – майже по вікна. В небі зорі. Ходимо з сусідськими дітьми, колядуємо, щасливі. Що давали? Копійки – 5, 10 копійок. Це були великі гроші. Але якщо давали великого залізного рубля, то це було щастя. А все інше – печиво, пампушки", - поринає у спогади Григорович.

На запитання, на що витратила перший великий наколядований "гонорар", Григорович зізнається: на подарунок батькові.

"У мене батько – Степан, а 9 січня – іменини Степана. І я пам'ятаю, що на наколядовані гроші я дуже хотіла купити йому якісь чоловічі парфуми. Мама допомогла, і я таки їх купила", - посміхається депутатка.

Фото Facebook Ляшка, Facebook Яценюка, фото з сайту orchestra-music, з Facebook Парубія, а також фото, надане ТаблоIDу піар-службою Ордена Святого Станіслава, а також фото з особистого архіву Лілії Григорович з видання "Украинские Итоги", взяте з Live Journal Білозерської

Приєднуйтесь до дискусії
Загрузка...
Останні матеріали
Більше матеріалів