Щоби не поплавило: дієві лайфхаки, як пережити спеку

Спецпроєкт
02 липня 2024
Мріючи, щоби якнайшвидше настало літо, ми зазвичай уявляємо собі шовковисту зелену травичку, ласкаве сонечко, теплий пісочок і хлюпотіння хвиль. Але аж ніяк не розжарений асфальт, задуху, ручаї поту по спині й відчуття, ніби мізки повільно плавляться у голові. Додаємо нинішню надскладну ситуацію в енергосистемі, яка практично унеможливлює використання кондиціонерів – і ми вже ніби трохи сумуємо за осінню.
Як допомогти собі пережити спеку, що надягати, що їсти, що пити і на чому спати – ТаблоID разом із мужнім брендом "Козацька Рада" зібрав найдієвіші поради та охолоджуючі лайфхаки цього літа.

Білий – хіт сезону

Різні тканини по-різному пропускають тепло, відтак одяг із натурального льону та бавовни в спекотну погоду буде однозначно вдалішим вибором, ніж щось синтетичне. Та виявляється, значення має й колір. Темні кольори швидше абсорбують тепло, відповідно, в них ви нагріватиметеся швидше. А от білий (особливо білий!), жовтий, блакитний, салатовий, рожевий і світло-сірий, завдяки своїй здатності відбивати сонячне світло, допоможуть "не закипіти".
Темні кольори швидше абсорбують тепло, відповідно, в них ви нагріватиметеся швидше.
А от білий (особливо білий!), жовтий, блакитний, салатовий, рожевий і світло-сірий, завдяки своїй здатності відбивати сонячне світло, допоможуть "не закипіти".
Фото: Getty Images

Холоднокровність – наше все

Наступна порада може прозвучати трохи моторошно, але вашу кров у буквальному сенсі можна швидко охолодити. Для цього можна прикласти лід, загорнутий у тканину (акумулятори холоду для сумки-холодильника чи будь-що зручне, що знайдеться у морозилці) до місць, де вени розташовані найближче до поверхні тіла – до внутрішнього боку коліна, під пахви, на згини ліктів, на шию.
Чим активніше рухається тіло, тим більше тепла продукує.
Висновок очевидний: у спеку найкраще заняття – чіллити.
Коли ж вам конче треба вийти надвір, а на залюдненій вулиці міста пан або пані, що фланує з аксесуаром на кшталт пакета замороженої кукурудзи, виглядатиме дещо дивно, є елегантніший трюк: легкий вологий шалик на шиї, який теж трохи охолоджуватиме кров.

Що у холодильнику?

На те, наскільки нам гаряче, впливає, зокрема, їжа. Науковці радять у спекотні дні налягати на продукти, які легко перетравлюються та містять у собі багато води, тобто фрукти та овочі.
У цілому рекомендується споживати менше калорій. Якось було навіть вирахувано, що скорочення денної кількості калорій на 23% знижує температуру людського тіла на пів градусу. Це відбувається за рахунок зниження метаболічного тепла, яке виробляє організм. І навпаки, чим ситніша та багатша на білок буде страва, тим більше буде й метаболічного тепла і, відповідно тим гарячіше вам буде.
Парадоксально, але доречними будуть саме гострі наїдки, ті, від яких "пече". Активний компонент червоного перцю, капсаїцин сприяє активнішому потовиділенню – а цим методом самоохолодження нас обладнала сама природа.
Цікаве: у ананасі міститься фермент бромелайн, який здатен уповільнювати процес травлення, знижуючи тим самим кількість тепла, яку організм при цьому вивільнить.
Вельми корисний ефект, з’ясували вчені, також має кориця. Вона може охолоджувати шлунок за рахунок зниження кислотності і продукування ферментів. У результаті цього температура тіла може опуститися на цілих 2 градуси за Цельсієм. Щоправда, дослідження, які показали цей приголомшливий результат, поки проводилися лише на тваринах. Але якщо у спеку ви вирішите побалувати себе смачненьким сінабоном, гірше од того не буде точно.

Багато води - менше кофеїну

Учені свого часу вирахували, що в умовах сильної спеки людина лише за 1-2 години здатна втратити до 2 літрів рідини, що загрожує серйозними наслідками для її здоров’я та навіть життя.
Враховуючи, що всі ми приблизно на 60% складаємося з води, ключове правило виживання у спеку: пити.
Одначе є напої, яких експерти однозначно радять уникати – ті, що містять кофеїн. Річ у тім, що він є діуретиком, тобто спонукає вас частіше навідуватися до вбиральні, що аж ніяк не помагає уникнути зневоднення. Кава, чай (навіть холодний) та особливо енергетики – те, від чого варто утриматися, коли вам гаряче.

Будьмо! Чи краще не будемо?

Утримуватися або, принаймні, бути дуже обережними з алкоголем у спеку експерти закликають із кількох причин.
По-перше, він теж є діуретиком.

По-друге, він впливає на вивільнення гормону вазопресину, який відповідає за утримання води в організмі.

По-третє - найпідступніше – дає оманливе відчуття, ніби ви п’єте достатню кількість рідини.
Маючи це все на увазі, важливо дотримуватися базових правил для літніх вечірок: добре попити води перед тим, як уживати хмільні напої; чергувати їх із безалкогольними освіжуючими дрінками та знати свою міру.
До речі, цікавий лайфхак: пляшка або бляшанка, загорнуті в вологий паперовий рушник, охолонуть у морозилці значно швидше завдяки випаровуванню вологи.
Коли ж охолоджуєте щось у ємності води з кубиками льоду, то додайте туди солі, вона пришвидшить руйнування кубиків та, відповідно, охолодження.

Прохолодних снів!

Якщо у вашій морозилці знайдеться вдосталь місця, то заздалегідь запхайте туди вашу подушку, загорнувши в пластиковий пакет і ввечері ваша голова, в якій, за відчуттями, просто плавляться мізки, вам за це подякує. У разі ж, якщо ваша морозильна камера дощенту забита морозивом (хто візьметься засуджувати?), то приємний ефект буде і від самої охолодженої наволочки та простирадла. На жаль, вони скоро нагріються, але перед цим допоможуть вам швидше та приємніше заснути. Тримати в морозилці ще одну наволочку та міняти вночі.
Вішати вологу тканину на вікна і двері – цим лайфхаком, який називається охолодження випаровуванням, користувалися у стародавні часи греки, римляни та єгиптяни.
Спробуйте і ви прилаштувати на відчинене на ніч вікно вологе простирадло чи бодай оббризкати фіранку водою з пульверизатора.
Читайте також попередні матеріали спецпроєкту:
Спецпроєкт
03 квітня 2024
Футболки та худі кольору хакі. Тактичні сорочки та флісові кофти. Штани M-Tac та камуфляжні кросівки Saucony.  “Дуже дивно, коли війна, а ти в костюмі” – так у лютому 2023 року в інтерв'ю BBC пояснив свій новий образ Володимир Зеленський.
Зовнішній вигляд президента із завзяттям обговорювали світові ЗМІ та українські експерти. Але не помітили дещо парадоксальне: ззовні миролюбиві західні лідери не гребують речами, запозиченими фешн-індустрією з гардеробу військових. Причому такими, що про їхнє мілітарі-минуле здогадуються не всі.

Авіатори

20 лютого 2023 року в Київ неочікувано завітав президент США Джо Байден. В той історичний день бомбардувати столицю України росіяни не наважились. Єдине, що загрожувало Байдену – сліпуче лютневе сонце, від якого він рятувався за допомогою окулярів-крапель або “авіаторів”.
Історія порятунку очей Байдена від сонця під час неанонсованого візиту в столицю України бере початок в першій половині XX століття з розвитком військової авіації. У 1929 році полковник Джон А. Макріді звернувся до виробника медичного обладнання Bausch&Lomb із запитом: розробити окуляри, які б покращили роботу пілотів.
Президент США носить лише авіатори 
Фото Getty Images
Великі, краплеподібні, світловідбиваючі та сонцезахисні. Злегка опуклі лінзи, тонка оправа, пластикові тримачі для носа – після багатьох вдосконалень Bausch&Lomb представили Ray-Ban Aviator, створивший цивільний підрозділ Ray-Ban. Який зрештою перетворився на бренд та окрему компанію.
Стиль, відвага та потяг до пригод – ось про що кажуть “авіатори”, що їх тепер випускають чимало світових брендів.

Тренч

З приходом весни французький лідер Еммануель Макрон вразив світ несподівано хороброю риторикою щодо Кремля та бойовитими світлинами під час тренування з боксу.
Що саме стало причиною метаморфоз Макрона - достеменно не відомо. Можливо, розігралися гормони під впливом дружини Бріджит Макрон?
Завжди елегантна, 70-річна Бріджит, здавалось б, далека від мілітарної тематики. Але про зворотнє кажуть тренчі, в яких її неодноразово ловили камери.
Перша леді Франції полюбляє тренчі 
Фото AFP via Getty Images
Тренчі або тренчкоти, що заполонили вулиці українських міст завдяки жінкам з пристрастю до кольору беж – втілення практичності та комфорту навіть у польових умовах.
В часи Першої Світової “тренчкотами” (англ. tranch coat – “траншейне пальто”) піхотинці на передовій назвали модернізовані військові плащі. В їх початковий дизайн багато вклався Томас Барберрі – поставщик одягу для Британської армії та праотець люксового бренду Burberry.
Якщо слідом за ковдрою вночі твоя кохана вранці тягне на себе ще й тренчкот, не забувай, для кого насправді був створений цей завжди актуальний одяг.

Бомбер

Якщо і є щось спільне між мешканцями Білого дому, представниками субкультур, спортсменами, мільярдерами та хлопцями з Троєщини, то це точно “бомбер”.
Барак Обама, Джордж Буш-молодший, Ілон Маск, Каньє Вест – всі люблять легкі короткі куртки з манжетами на комірі, рукавах і нижній частині.
Експрезидента США Обаму можна частенько побачити у бомберах 
Фото Getty Images
З появою армійської авіації понад ста років тому кабіни літаків нагадували коляску триколісного мотоцикла “Дніпро”. Тож для пілотів розробили шкіряні “льотні куртки” (англ. flight jacket), які мали зігрівати та не сковувати рухи.
Загартовані у повітряних битвах Першої та Другої світових воєн флайтджекети трансформувались в повсякденні куртки з різними варіаціями фасона. В тому числі бомбери та легендарні шкіряні куртки-косухи.
В минулому столітті бомбери зробили модними скінхеди, скейтери, репери та вуличний спорт. Естафету підхопили мільярдери, президенти.
Сьогодні настала твоя черга.

Кардиган

У 1854 році бригада легкої кавалерії під керівництвом Джеймса Бруденелла, 7-го лорда Кардігана, програла битву поблизу Балаклії. Але гіркоту поразки пом’якшив в’язаний вовняний жилет, який британські офіцери носили під військовим одягом.
Зрештою Кримська війна закінчилась капітуляцією Російської імперії. А Джеймсу Бруденеллу почали приписувати винахід військової кофти – кардигану.
Спершу ця назва стосувалася в’язаних жилетів без рукавів. Потім – кофти з рукавами, на ґудзиках, без коміра та з глибоким вирізом. В одній з таких лідер гурту Nirvana Курт Кобейн зіграв легендарний концерт MTV Unplugged in New York. В 2019 році кардиган Кобейна продали на аукціоні за $334 000.
Легендарний кардиган Курта Кобейна
Фото Getty Images
Сьогодні кардиганами називають кофти в різних модельних варіаціях.

Дезерти

Щоб бути не гірше за принца Вільяма, не обов’язково мати монаршу кров. Достатньо мати в гардеробі дезерти (англ. desert boots – “пустельні черевики”).
Це зручне взуття – зазвичай із замші, на тонкій підошві, із закругленим носом, короткою шнурівкою та висотою по щиколотку – стало атрибутом повсякденного життя завдяки британським солдатам.
Принца Вільяма іноді можна помітити у дезертах  
Фото Instagram
Під час військових кампаній Другої світової в пустелях Лівії, Туніса та Єгипта піхотинці замовляли на ринках Каїра взуття, що на противагу армійським чоботам ідеально підходило для місцевого клімату. Його носили, коли не брали участь у боях.
Після війни цю історію закрепила у масовій свідомості та в моді взуттєва компания C.&J. Сlark. Натан Кларк, піхотинець та один з членів сімейства Кларків, повернувся з фронту, натхнений побаченим.
На ярмарку взуття в Чикаго в 1949 році компанія представили свої Desert Boot Clarks. Після розповіді в журналі Esquire їх популярність пішла вгору.
Ти теж можеш бути на вершині.
©2005 — 2024, Табло ID. У разі використання матеріалів сайту посилання на tabloid.com.ua є обов'язковим. Матеріали позначені PROMOTED, ЗА ПІДТРИМКИ, СПЕЦПРОЄКТ та  ІМІДЖ-ІНФОРМАЦІЯ розміщуються на правах реклами. Зв'язок із редакцією — [email protected]