Хайболл або коллінз
Ці прямі високі келихи дуже схожі між собою — але коллінз вужчий, вищий та з більшою місткістю. Використовуються вони для подачі напоїв із льодом та "бульбашковим" інгредієнтом.
Бармени радять використовувати хайболл для коктейлів із двох інгредієнтів плюс лід, на кшталт "джин-тоніка", а коллінз — для мультиінгредієнтних, наприклад, тих-таки "коллінзів".
Фішка цих келихів в тім, що, завдяки їхній формі, кубики льоду розташовуються вертикально, стаючи один на один. Завдяки цьому вони менш інтенсивно тануть і, відповідно, вода повільніше розбавляє коктейль.
До речі, хайболли (чи коллінзи) також чудово підійдуть для подачі лимонадів, холодного чаю або соку.
Олд-фешн або рокс
Низька та широка склянка з товстим дном може використовуватися як для коктейлів на зразок, відповідно, "олд-фешну" або "мартіні", так, наприклад, і для подачі віскі з великим кубиком льоду. Олд-фешн є меншим за свого "родича", чия назва є відсилкою до on-the-rocks, що на барному сленгу означає, коли напій наливають на льодові кавалки в склянці
Чим активніше рухається тіло, тим більше тепла продукує.
Власне, спойлер: якщо у вашій оселі обмаль місця для посуду, то мати в барному арсеналі лише набір котрихсь із них та хайболлів вам буде цілком достатньо, щоби подавати як годиться більшість із популярних коктейлів.
Чарки для шотів
Вони зазвичай виготовляються з товстого скла та недарма мають особливо міцне денце — ви ж, мабуть, бачили в кіно, як захмелілі гульвіси, вихиливши шот, завзято грюкають чарчиною по шинквасу? Ото ж бо й воно.
Середня ємність чарки для шота — 45 мл. Що до форми, то в вужчих та вищих красиво виглядають шаруваті шоти на кшталт "В-52". Також висока чарка традиційно використовується для текіли — у Мексиці її з давніх-давен називали caballito ("маленька конячка"). За легендою, поважні землевласники, коли неквапом об’їжджали свої плантації агави, то завбачливо брали з собою не лише воду, а і текілу та вичищений кінчик бичачого рога — щоби за бажання хильнути з нього, не спішуючись із конячки.
Лайфхак: чарка для шотів — помічна штука для відмірювання інгредієнтів до коктейлів.
Келихи для шампанського (флюте, туліп чи шале)
Елегантний вузький келих-флейта (флюте) є найпоширенішим та найвпізнаванішим для любителів шампанського. Довга ніжка зручно лягає в руку, дозволяючи додатково не гріти напій та не залишати неінстаграмних відбитків на склі.
Тюльпан (туліп) різниться від флейти тим, що розширюється посередині, але звужується догори, власне, нагадуючи квітку, на честь якої зветься. В цьому фішка: наповнювати такий келих потрібно рівнісінько до найширшої його точки — адже так ця форма келиха дозволяє максимально втримати аромат напою, даючи змогу максимально насолодитися букетом.
Креманка (шале, кубок) — олдскульний та стильний варіант, який навіює асоціації з шикарними вечірками в стилі Гетсбі та вигадливими пірамідами з ігристим.
Подейкують, у різні часи такі келихи створювалися за зліпками грудей Діани де Пуатьє, Марії Антуанетти, маркізи де Помпадур та Жозефіни. Ця славна традиція продовжується й дотепер. Так, у 2008-му році Карл Лагерфельд створив келих у формі грудей Клаудії Шиффер в колаборації з Dom Perignon, а в 2014-му скульпторка Джейн МакАдам Фрейд на замовлення одного з вишуканих лондонських закладів відтворила у склі
персо Кейт Мосс.
Коктейльний келих (або келих для "мартіні")
Упізнавана конічна форма цього келиха одразу ж викликає асоціацію з "мартіні". Власне, саме так він часто і зветься, бо "мартіні" — це найпопулярніший напій, що в ньому подається. Коктейльний келих на високій ніжці, який має трохи круглішу форму, з’явився раніше, тоді як офіційний дебют келиха для мартіні — чіткої трикутної форми з іще довшою ніжкою — відбувся в 1925-му році у Парижі, на виставці ар-деко.
Перша або друга версія досконало підійде для будь-якого коктейлю обсягом у 90-180 мл, який подається без льоду: "манхеттен", "дайкірі", "сайдкар" тощо. А ще цим келихом цілком можна замінити келих для "маргарити".
Нині можна зустріти коктейльні келихи різних розмірів — якщо вінтажні зазвичай менші, то серед сучасних опцій є й на 300 і більше мілілітрів. Утім великі келихи, по-перше, займуть більше місця у шафі, і, по-друге, трунки, для яких вони в ідеалі призначаються, не містять льоду, тож логічніше змішувати їх невеличкими порціями, а не допивати вже добряче нагрітими.
Келихи для вина
Широчезне розмаїття келихів для вина, яке сьогодні ви можете побачити в будь-якій крамниці посуду, не може не збивати з пантелику. Головне правило, яким варто керуватися при виборі: для білого вина беремо келих вужчий, для червоного — більш округлий, але який звужується догори.
Цікавий факт — десятиріччя за десятиріччям винні келихи невблаганно "ростуть", деякі сучасні виробники вже виготовляють такі, що здатні вміщувати 650 мл рідини. Безперечно, це напрочуд видовищно в TikTok-відео, але чи практично, враховуючи, що стандартна, згідно етикету, доза вина, це, все ж таки, 150 мл…
Бажано, щоби келих для вина таки був на ніжці, щоби тепло руки не впливало на температуру подачі напою. Але, знов-таки, нині і з цим багато хто вільно експериментує. До речі, в келихах для вина можна подавати й будь-які коктейлі з вином, як-от "сангрія", "калімочо" або "бабине літо".
Харікейн
Цей келих, звісно, не є "базою", але все ж дуже стильною штукенцією за умови, якщо ви маєте вдосталь місця в шафці та бажання здивувати гостей. Свою назву "ураган" він, завдяки подібній формі, дістав від вінтажної лампи, яка зберігає вогник навіть під час урагану. Харікейн підходить як для подачі однойменного коктейлю, так і будь-якого коктейлю з льодом на кшталт "піна-колади".
Фото: Getty Images