СПЕЦПРОЄКТ "M-LIFE"

Що ти таке? Салсіфай, кольрабі, макадамія та інші продукти, яких не треба лякатися

Сльози Усика, перший “Оскар”, армія дронів та інші перемоги України, завдяки яким 33 рік Незалежності увійде в історію 

Спецпроєкт
13 вересня 2024
Де та тонка межа між повагою до кулінарних традицій та харчовою звичкою? Її слід шукати у дитинстві, коли багато хто з нас призвичається всього до декількох видів їжі. Хай навіть і “найсмачнішої у світі”.
Для тих, хто малим волав за столом “мамо, я це не їм!”, психологи вигадали термін “харчова неофобія” – страх перед новою їжею. Але якщо ви вже доросла людина, може час наважитись на щось для вас нове? Тим більше, що сучасні маркети, як ніколи, дають таку можливість.
ТаблоID спільно з мужнім брендом “Козацька Рада” у спецпроєкті M-Life розповідає про деякі продукти, які ви могли не купувати через їх назву або дивний зовнішній вигляд.

Кольрабі

01
Ріпа чи капуста? Капустяна ріпа – так в деяких європейських мовах перекладається “кольрабі”. Її стебла-плоди фіолетового або світло-зеленого кольору ніжні, солодкі на смак.
Запечені зі спеціями та олією як гарнир. Сирі – терті, порізані в будь-який спосіб – як основа салату. Або відварені в овочевому супі.
З кольрабі, як і зі звичайною білокачанною капустою, можна робити майже все, що заманеться.
Треба лише зробити перший крок – наважитися купити.
Фото: Getty images

Салсіфай

02
Не дуже примітний корінець зі смаком чи то устриць, чи то спаржи. За дивним словом “салсіфай”, яке зустрічається на цінниках в супермаркетах, немає нічого лячного. Більш того – навіть нічого екзотичного.
Салсіфай – це те, що наші предки називали “козелець”, про який згадує Іван Котляревський в “Енеїді”.
Коріння козельця можна їсти сирим, тушкувати, додавати як приправу у перші страви. Використовувати як окремий гарнір чи як елемент овочевого рагу. Відвареним товкти у пюре разом із картоплею.
Фото: Getty images

Цикорій салатний

03
Салатний цикорій – ще одна рослина, яка урізноманітнить ваше життя. Його качан із соковитим листям по структурі дещо нагадує пекінську капусту.
Цикорій салатний гіркуватий на смак.
Його використовують у сирому вигляді, у міксі з овочами, зеленню, фруктами. Тушкують чи запікають. Також готують вегетаріанські супи та запіканки.
Фото: Getty images

Алое

04
В часи, коли ваша бабуся лікувала рани за допомогою слизького алое, що стояло у горщику на підвіконні, ніхто й гадки не мав, що цю рослину можна буде зустріти в супермаркетах. На полицях, посеред зелені та овочів.
Якщо ви хочете здивувати і себе, і свою кохану, яка цінує красу та здоров’я, купіть алое.
Та пошукайте в інтернеті рецепти смузі або вітамінних салатів з цим дивним продуктом.
Фото: Getty images

Фенхель

05
Ще один продукт, який дарма асоціюється з аптекою, а не супермаркетом – фенхель.
В давнину його використовували виключно в лікувальних цілях. Але і томати всього 200-250 років тому вважалися на наших теренах декоративною рослиною.
Стеблі фенхелю за виглядом дуже схожі на кріп – їх зазвичай і використовують в медицині.
В народі фенхель навіть називають “кріпом аптечним”. Але його коріння – солодкувате, прянне на смак – нагадує аніс. Воно прекрасно підходить для салатів, маринування, тушкування, запікання з м’ясом, рибою чи овочами.
Фото: Getty images

Артишок

06
У грізній назві “артишок” немає нічого агресивного, хоча це слово і перекладається з арабської як “вирваний із землі”.
Насправді, артишок – рослинний рід, який відноситься до айстрових. Але існує його садовий овочевий підвид, що його давно оцінили на смак в багатьох країнах Середземномор’я.
Людські рецептори сприймають свіжий артишок як солодкуватий, з горіховими, земляними нотками.
Відварений без спецій – як щось схоже на смажений яєчний білок.
Артишоки варять, запікають, грилюють, смажать, тушкують у вершковому соусі з вином. Готують з ним пасти та піци.
Фото: Getty images

Макадамія

07
Ідеальної круглої форми, з акуратним отвором-надрізом. Макадамія родом з Австралії – один з найдорожчих горіхів. Дерево макадамії починає плодити лише через шість-сім років, що впливає на його ціну.
Яким б міцними не були ваші зуби, з цим горішком вони не впораються.
Разом з макадамією порядні торговці мають дати вам спеціальний ключик. Його вставляють у розріз на скорлупі та повертають.
Всередині на вас чекає щось неймовірне – з нотками ванілі, вершків та шоколаду.
Фото: Getty images

Мангустін

08
Нутрощі дивного плоду з бордово-фіолетовою шкіркою, що його називають мангустін (або мангустан, мангостан) – справжній розрив шаблонів. Всередині він схожий на головку часнику з декількома соковитими зубчикам.
У мангустіна кисло-солодкий смак.
В залежності від фантазії в ньому можна розпізнати щось на кшталт суміші ананасу, винограду та персику. Але якщо сказати простіше, то мангустін за смаком ближчий до лічі. Чи не зовсім простіше?
Фото: Getty images

Лічі

09
Лічі – овальний, білий, желеподібний, але соковитий плід. Він ховається за тонкою червоною скоринкою, що вкрита приємними на дотик пухирцями.
Хоча лічі й називають “китайською сливою”, він більше схожий на щось кисло-солодке з виноградним відтінком.
В Азії з лічі готують десерти, морозиво і використовують у виробництві пива. Але найпростіше – їсти його у свіжому вигляді.
Фото: Getty images

Фейхоа

10
Навряд знайдеться людина, яка ніколи не чула слово “фейхоа” (не плутати з чихуахуа).
Але чи багато з вас куштували цю ягоду?
Якщо вам подобається ківі, то має сподобатись і фейхоа – з дещо схожею консистенцією та солодким смаком. Комусь фейхоа більше нагадує крижовник з нотками ананаса та м’яти.
А вам?
Фото: Getty images
Читайте також попередні матеріали спецпроєкту:
Спецпроєкт
03 квітня 2024
Футболки та худі кольору хакі. Тактичні сорочки та флісові кофти. Штани M-Tac та камуфляжні кросівки Saucony.  “Дуже дивно, коли війна, а ти в костюмі” – так у лютому 2023 року в інтерв'ю BBC пояснив свій новий образ Володимир Зеленський.
Зовнішній вигляд президента із завзяттям обговорювали світові ЗМІ та українські експерти. Але не помітили дещо парадоксальне: ззовні миролюбиві західні лідери не гребують речами, запозиченими фешн-індустрією з гардеробу військових. Причому такими, що про їхнє мілітарі-минуле здогадуються не всі.

Авіатори

20 лютого 2023 року в Київ неочікувано завітав президент США Джо Байден. В той історичний день бомбардувати столицю України росіяни не наважились. Єдине, що загрожувало Байдену – сліпуче лютневе сонце, від якого він рятувався за допомогою окулярів-крапель або “авіаторів”.
Історія порятунку очей Байдена від сонця під час неанонсованого візиту в столицю України бере початок в першій половині XX століття з розвитком військової авіації. У 1929 році полковник Джон А. Макріді звернувся до виробника медичного обладнання Bausch&Lomb із запитом: розробити окуляри, які б покращили роботу пілотів.
Президент США носить лише авіатори 
Фото Getty Images
Великі, краплеподібні, світловідбиваючі та сонцезахисні. Злегка опуклі лінзи, тонка оправа, пластикові тримачі для носа – після багатьох вдосконалень Bausch&Lomb представили Ray-Ban Aviator, створивший цивільний підрозділ Ray-Ban. Який зрештою перетворився на бренд та окрему компанію.
Стиль, відвага та потяг до пригод – ось про що кажуть “авіатори”, що їх тепер випускають чимало світових брендів.

Тренч

З приходом весни французький лідер Еммануель Макрон вразив світ несподівано хороброю риторикою щодо Кремля та бойовитими світлинами під час тренування з боксу.
Що саме стало причиною метаморфоз Макрона - достеменно не відомо. Можливо, розігралися гормони під впливом дружини Бріджит Макрон?
Завжди елегантна, 70-річна Бріджит, здавалось б, далека від мілітарної тематики. Але про зворотнє кажуть тренчі, в яких її неодноразово ловили камери.
Перша леді Франції полюбляє тренчі 
Фото AFP via Getty Images
Тренчі або тренчкоти, що заполонили вулиці українських міст завдяки жінкам з пристрастю до кольору беж – втілення практичності та комфорту навіть у польових умовах.
В часи Першої Світової “тренчкотами” (англ. tranch coat – “траншейне пальто”) піхотинці на передовій назвали модернізовані військові плащі. В їх початковий дизайн багато вклався Томас Барберрі – поставщик одягу для Британської армії та праотець люксового бренду Burberry.
Якщо слідом за ковдрою вночі твоя кохана вранці тягне на себе ще й тренчкот, не забувай, для кого насправді був створений цей завжди актуальний одяг.

Бомбер

Якщо і є щось спільне між мешканцями Білого дому, представниками субкультур, спортсменами, мільярдерами та хлопцями з Троєщини, то це точно “бомбер”.
Барак Обама, Джордж Буш-молодший, Ілон Маск, Каньє Вест – всі люблять легкі короткі куртки з манжетами на комірі, рукавах і нижній частині.
Експрезидента США Обаму можна частенько побачити у бомберах 
Фото Getty Images
З появою армійської авіації понад ста років тому кабіни літаків нагадували коляску триколісного мотоцикла “Дніпро”. Тож для пілотів розробили шкіряні “льотні куртки” (англ. flight jacket), які мали зігрівати та не сковувати рухи.
Загартовані у повітряних битвах Першої та Другої світових воєн флайтджекети трансформувались в повсякденні куртки з різними варіаціями фасона. В тому числі бомбери та легендарні шкіряні куртки-косухи.
В минулому столітті бомбери зробили модними скінхеди, скейтери, репери та вуличний спорт. Естафету підхопили мільярдери, президенти.
Сьогодні настала твоя черга.

Кардиган

У 1854 році бригада легкої кавалерії під керівництвом Джеймса Бруденелла, 7-го лорда Кардігана, програла битву поблизу Балаклії. Але гіркоту поразки пом’якшив в’язаний вовняний жилет, який британські офіцери носили під військовим одягом.
Зрештою Кримська війна закінчилась капітуляцією Російської імперії. А Джеймсу Бруденеллу почали приписувати винахід військової кофти – кардигану.
Спершу ця назва стосувалася в’язаних жилетів без рукавів. Потім – кофти з рукавами, на ґудзиках, без коміра та з глибоким вирізом. В одній з таких лідер гурту Nirvana Курт Кобейн зіграв легендарний концерт MTV Unplugged in New York. В 2019 році кардиган Кобейна продали на аукціоні за $334 000.
Легендарний кардиган Курта Кобейна
Фото Getty Images
Сьогодні кардиганами називають кофти в різних модельних варіаціях.

Дезерти

Щоб бути не гірше за принца Вільяма, не обов’язково мати монаршу кров. Достатньо мати в гардеробі дезерти (англ. desert boots – “пустельні черевики”).
Це зручне взуття – зазвичай із замші, на тонкій підошві, із закругленим носом, короткою шнурівкою та висотою по щиколотку – стало атрибутом повсякденного життя завдяки британським солдатам.
Принца Вільяма іноді можна помітити у дезертах  
Фото Instagram
Під час військових кампаній Другої світової в пустелях Лівії, Туніса та Єгипта піхотинці замовляли на ринках Каїра взуття, що на противагу армійським чоботам ідеально підходило для місцевого клімату. Його носили, коли не брали участь у боях.
Після війни цю історію закрепила у масовій свідомості та в моді взуттєва компания C.&J. Сlark. Натан Кларк, піхотинець та один з членів сімейства Кларків, повернувся з фронту, натхнений побаченим.
На ярмарку взуття в Чикаго в 1949 році компанія представили свої Desert Boot Clarks. Після розповіді в журналі Esquire їх популярність пішла вгору.
Ти теж можеш бути на вершині.
©2005 — 2024, Табло ID. У разі використання матеріалів сайту посилання на tabloid.com.ua є обов'язковим. Матеріали позначені PROMOTED, ЗА ПІДТРИМКИ, СПЕЦПРОЄКТ та  ІМІДЖ-ІНФОРМАЦІЯ розміщуються на правах реклами. Зв'язок із редакцією — [email protected]